Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro zadebiutują z Androidem, ale mogą nie otrzymać certyfikacji Google

Huawei Mate 30 render

Jakiś czas temu wydawało się, że rząd Stanów Zjednoczonych z Donaldem Trumpem na czele doszedł do porozumienia z firmą Huawei. Nic bardziej mylnego. Spór pomiędzy USA i Chinami trwa w najlepsze, a największą ofiarą tego konfliktu jest właśnie producent z Państwa Środka. Teraz w sieci pojawiły się informację, które mogą rozczarować wiele osób oczekujących premiery nowości Huawei.

Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro bez aplikacji i usług Google?

Najnowsze informacje pochodzą z portalu Reuters, który informuje, że otrzymał nowości bezpośrednio od osoby pracującej w Google. Ta twierdzi, że smartfony z serii Mate 30 otrzymają oczywiście Androida, ale system z zielonym robocikiem będzie całkowicie pozbawiony aplikacji i usług stworzonych przez amerykańskiego giganta. Powód tej decyzji ma być wyjątkowo prosty – z powodu konfliktu pomiędzy USA i Huawei Google nie może współpracować z producentem z Państwa Środka. Co to oznacza dla osób, które są zainteresowane zakupem nadchodzących Mate 30 i Mate 30 Pro?

Huawei Mate 20 Pro
Huawei Mate 20 Pro

Sam system nie będzie różnić się w jakimkolwiek stopniu od tego co znamy. Oczywiście aplikacje będziemy mogli zainstalować poprzez sklep Huawei czyli AppGallery lub strony takie jak Aptoide. Brak certyfikacji oznacza jednak, że nie będziemy mogli korzystać z aplikacji czy usług Google. Tym samym przykładowo nawet posiadając moduł NFC nie będziemy mogli skorzystać z Google Pay.

Zobacz także: Nowe informacje o Huawei Mate 30 Pro! Jest też plakat potwierdzający wcześniejsze przecieki

Jeśli najnowsze informacje okażą się prawdą to będzie to straszny cios dla producenta z Państwa Środka. Mówi się, że premiera Mate 30 i Mate 30 Pro odbędzie się już 18 lub 19 września. Oczywiście brak usług Google może spowodować, że premiera obu urządzeń znacząco się opóźni, ale miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Całą sprawę już niedługo powinna skomentować firma Huawei, a co za tym idzie będziemy posiadać oficjalne stanowisko w tej sprawie. Pozostaje nam uzbroić się w odrobinę cierpliwości!

AKTUALIZACJA: Huawei będzie nadal korzystał z systemu operacyjnego i ekosystemu Android, jeśli amerykański rząd pozwoli nam na to. W przeciwnym razie będziemy kontynuowali rozwój własnego systemu operacyjnego i ekosystemu. – komentarz firmy Huawei

Co myślicie o braku usług Google w Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro? Czy waszym zdaniem smartfony te mają szansę zdobyć jakąkolwiek popularność? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!