Huawei wydał komputer stacjonarny z własnym procesorem Kunpeng 920 i Linuxem

huawei pc
(fot. 二斤自制 @Youtube)

Większość komputerów osobistych działa w oparciu o procesory Intel lub AMD wykorzystujące architekturę x86. Poza ten schemat wyjść chce Apple, które zapowiedziało przejście na własne procesory ARM. Jak się jednak okazuje, ten sam krok wykonał Huawei, który bez większego echa wydał na rynek komputer z procesorem Kunpeng 920.

Huawei już zdązył sobie wyrobić markę jako producent komputerów – przede wszystkim laptopów. Na polskim rynku znajdziemy kilka modeli pracujące w oparciu o procesory Intel, jak i AMD. Co więc wyróżnia nowy komputer od chińskiego producenta? Kompletnie nowy procesor.

Warto przeczytać: Huawei może pracować nad własnymi monitorami!

PC z procesorem ARM Huawei Kunpeng 920

Bez większego echa Huawei wydał w Chinach komputer stacjonarny, który wyróżnia się kompletnie nowym procesorem. Jest to oparty o architekturę ARM Kunpeng 920. Składa się on z ośmiu rdzeni (osiem wątków) o maksymalnym taktowaniu 2,6 GHz i wykonany jest w 7-nm procesie litograficznym. Co ważne, chipset występuje wraz z dedykowaną płytą główną Huawei D920S10 (procesor jest wlutowany i nie może być wymieniony). Co jeszcze zobaczymy w tym komputerze? 16 gigabajtów pamięci RAM, dysk SATA 3 o pojemności 256 GB oraz kartę graficzną Radeon RX550. Całość zasila całkiem słaby zasilacz o mocy 200 W. Muszę dodać, że komputer można nieco rozbudować dzięki dodatkowym portom PCI-E i SATA 3, a także slotom (w sumie jest ich cztery) na pamięć DDR4.

huawei pc
(fot. 二斤自制@Youtube)

Co ciekawe, komputer pracuje pod kontrolą Linuxa Unity Operating System, który bazuje na dosyć popularnej dystrybucji Deepin Linux. Jak się okazuje, system ten nie jest tak dopracowany i kompletny jak znane nam Linuxy, a także ogranicza dostęp do aplikacji (chyba, że wykupi się odpowiedni dostęp). Nie mamy tutaj również wsparcia dla programów 32-bit, co oznacza, że możemy zapomnieć o instalacji Steam.

Huawei wydał komputer stacjonarny z własnym procesorem Kunpeng 920 i Linuxem
(fot. 二斤自制@Youtube)

Ile kosztuje taki komputer? Niestety, produkt ten nie jest zbyt tani, bowiem – w przeliczeniu na złotówki – musielibyśmy za niego zapłacić ponad 4100 PLN. Jest to wysoka cena, bowiem procesor nie jest zbyt wydajny i w benchmarkach uzyskuje przeciętne wyniki, a ma nawet problemy z dekodowaniem filmów o bardzo wysokiej rozdzielczości (uruchomionych lokalnie).

Pełną recenzję (po chińsku z angielskimi napisami) komputera możecie zobaczyć poniżej:

Chcielibyście korzystać z komputera z procesorem ARM? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!