Deepin 20 Beta już jest! Co nowego w Linuxie prosto z Wuhan?

deepin-linux

Deepin Linux jest uważany za jeden z najładniejszych i najnowocześniejszych systemów typu Linux. Nie ma się czemu dziwić, jest on niezwykle piękny, a interfejs jest przemyślany i kompletnie inny od tych bardziej popularnych, na przykład GNOME czy KDE. Właśnie został on wydany w wersji 20 Beta. A więc co nowego w systemie od Wuhan Deepin Technology?

Co sprawia, że Deepin OS jest ciekawy? Po pierwsze, jego pochodzenie. Linux ten powstał i jest rozwijany w Chinach, dokładnie w Wuhan. Po drugie, wykorzystuje on autorskie środowisko graficzne Deepin DE, które jest naprawdę ładne. Wprawione oko dosyć szybko odnajdzie tutaj nawiązania do Windowsa 10, MacOS, jak i również do niektórych środowiskach linuxowych. Twórcy zaimplementowali tutaj wiele motywów, trybów, a także kilka ważnych aplikacji na start, na przykład Spotify.

Warto przeczytać: Doczekaliśmy się nowej odsłony Ubuntu. Poznajcie UbuntuDDE

System ten ma wady, które niekiedy potrafią zakryć zalety. Przede wszystkim mówi się o jego nie najlepszej stabilności. Kolejnym minusem Deepina jest umiejscowienie serwerów w Chinach – to sprawia, że pobieranie aktualizacji i programów jest naprawdę powolne. I co ważne, nawet zmieniając w ustawieniach serwer pobierania na jakiś europejski nic nie zmienia – pobieranie nadal jest wolne.

Deepin 20 Beta

Pierwsze co mi przyszło do głowy po spojrzeniu na zrzut ekranu z Bety Deepin 20 to Chrome OS. Tak, pasek zadań wygląda tak samo jak na chromebookach, jedynie ma na sobie kilka dodatkowych elementów, dzięki czemu lepiej wykorzystuje się wolną przestrzeń. Ponadto na start otrzymujemy bogatszy zestaw aplikacji początkowych, które integrują się z interfejsem systemowym.

Zmieniono jądro Linuxa na wersję 5.3 oraz przełączono się na stabilne repozytoria Debiana 10 (jeśli chcesz mieć najnowsze wersje aplikacji, to lepiej pozostać przy repozytoriach testowych). Warto wspomnieć również o nowych możliwościach konfiguracji interfejsu.

Już można pobierać Deepin 20 Beta prosto ze strony autorów. Muszę jednak zaznaczyć, że nie jest to wersja stabilna i nie wszystko może działać poprawnie. Dlatego też powinno się z niego korzystać tylko i wyłącznie w celach testowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!