Jak naprawić telefon, który zawiesza się przy włączaniu?

Naprawić

Zawieszający się system Android potrafi irytować. Niezależnie od tego, z jakiego smartfona korzystamy są możliwości, aby naprawić taką usterkę. Usterka może wystąpić w dowolnym momencie, ale bardzo często telefony komórkowe nie chcą się włączyć podczas próby uruchomienia. Jak możemy naprawić taki problem?

Czyszczenie smartfona i reset fabryczny

Wydawać by się mogło to oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że nie zawsze. Nowoczesne smartfony oferują znaczącą moc i konsumenci oczekują od takich urządzeń większej wydajności. Musimy pamiętać, że urządzenia mogą się zawieszać. Powodów takiego zawieszania się może być naprawdę mnóstwo. Skupmy się na tym jak można rozwiązać taki problem. Chcąc uniknąć ewentualnych problemów z zawieszaniem powinniśmy dbać o nasze urządzenie pod kątem czyszczenia systemu. Zdaje sobie sprawę, że nie wiele osobom chce się dokonywać takich czynności, ale naprawdę warto. Jeśli zgramy już wszystkie dane lub zrobimy backup to warto wyczyścić nasze urządzenie. Najlepszym sposobem jest wykonanie resetu fabrycznego. Pozwoli nam to odświeżyć urządzenie usuwając również np. wirusy lub inne niepożądane aplikacje.

Jak naprawić telefon, który zawiesza się przy włączaniu?

Oczywiście regularne czyszczenie telefonu nie musi odbywać się co 2 tygodnie. Wystarczy, że przywrócimy ustawienia fabryczne mniej więcej co 6 miesięcy maksymalnie co rok. Grunt, aby wykonywać takie działania, bo poprawiają one działanie naszego smartfona. Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia nie możemy włączyć telefonu właśnie przez jakieś nieprawidłowe działanie aplikacji lub samego wirusa. Aplikacja antywirusowa jest tylko doraźnym lekarstwem dla urządzenia. Program antywirusowy nie oczyści naszego smartfona. Reset fabryczny możemy wykonywać na 2 sposoby: bezpośrednio poprzez ustawienia lub z poziomu przycisków. Druga metoda polecana jest jako próba do resetu urządzenia. Bardzo często podczas zawieszonego obrazu przytrzymanie kombinacji bocznych klawiszy może ocucić telefon. Nie bójmy się wykonywać takich działań, ponieważ w ostateczności wykonamy tzw. miękki reset bez utraty danych

Telefon zawiesił się na logo ? Odłącz akumulator

Z pewnością nie raz przydarzyła się Wam taka sytuacja. Naprawa takiej usterki polega na wyciągnięciu baterii. Odcinając dopływ prądu urządzenie przechodzi swego rodzaju reset, próbując się włączyć ponownie prawidłowo. To najpopularniejsze rozwiązanie w takiej sytuacji. Niestety trendy rynkowe w konstrukcjach telefonów coraz bardziej utrudniają klientom samodzielną wymianę baterii. Co prawda trendy w tej kwestii również staje się być zmienne. O ile smartfon jest “klejony” to rzeczywiście możemy mieć problemy z demontażem baterii. I tu przychodzi z pomocą Unia Europejska, która zaczyna wymuszać na producentach stosowne działanie. Odpowiedzią na apel Unii są między innymi programy naprawcze oraz produkcja smartfonów (w zasadzie całej elektroniki) z prostszą konstrukcją. Idealnym przykładem jest tutaj samodzielny program naprawy Nokia. Poradniki tego producenta odzwierciedlają możliwości wymiany baterii przy użyciu jednego otwieraka i 2 lub 3 śrubokrętów.

W powyższym smartfonie należy delikatnie podważyć pokrywę baterii, którą możemy cienkim otwierakiem (najlepsze są kostki do gitary) odginać tak, aby pokrywa puszczała z zaczepów. Po zdemontowaniu tego elementu wystarczy, że ją delikatnie odłożymy bez konieczności odłączenia czytnika linii papilarnych. W Nokii wczepka baterii znajduje się pod pokrywą baterii. Wystarczy wykręcić wszystkie śrubki i podważyć ją paznokciem lub kostką. Tam znajdziemy wczepkę, którą odłączamy. Zgadzam się, że nie każdy klient posiada smartfona Nokia. Co należy zrobić w takim przypadku? W ponad 99% smartfonów wystarczy odkleić pokrywę baterii. Nie jest to trudne – co pokazują poradniki z samodzielnego programu napraw. W zależności od producenta stosują oni różne rozwiązanie np. separator, kompres. Pokrywę baterii można również zdemontować wpuszczając do szczelin np. alkohol izopropylowy.

Jak naprawić telefon, który zawiesza się przy włączaniu?
Fot.ifixit.com

Oprócz poradników dostępnych na stronie producentów cały Internet ma mnóstwo filmów, które również podpowiedzą nam jak możemy swobodnie odłączyć akumulator. Jeśli nie czujemy się pewnie urządzenie zawsze możemy zanieść do serwisu telefonów. Nie bójmy się o dane, ponieważ pogwarancyjne serwisy telefonów (zakładając, że telefon jest już po gwarancji) nie usuną nam danych bez naszej zgody.

Błędy w oprogramowaniu telefonu

Smartfony to nie tylko urządzenia mechaniczne, to również system. Oprogramowanie dostarczane bezpośrednio od samego Google nie do końca jest częścią odpowiedzialności danego producenta telefonów. Warto zwrócić uwagę, że każdy producent ściśle współpracuje z Google w zakresie nakładek oraz ewentualnych aktualizacji lub dodatków. Zdarza się, że aktualizacja oprogramowania może zmienić sporo kwestii w telefonie, może również poprawić stabilność działania telefonu. W sytuacji, kiedy nasz smartfon nie chce się włączyć zawieszając się ciągle na logo, możemy spróbować zaktualizować oprogramowanie. Wielu producentów umożliwia klientom końcowym samodzielną aktualizację oprogramowania/naprawę softu na swojej stronie. Oppo na swojej stronie internetowej przedstawiło dokładną instrukcję działania, która może pomóc. Każde działanie, które pozwoli nam “ocucić” telefon będzie dobre.

Jak naprawić telefon, który zawiesza się przy włączaniu?
fot.oppodigital.pl
Jak naprawić telefon, który zawiesza się przy włączaniu?
fot.support.apple.com

Bardzo podobne działanie dostępne będzie dla telefonów iPhone, gdzie będziemy mogli skorzystać z aplikacji iTunes. W systemie iOS możemy swobodnie odtworzyć oprogramowanie, aby naprawić status zawieszonego logo nadgryzionego jabłka. Korzystanie z tej funkcji na pewno znają dość dobrze właściciele urządzeń Apple. Strona producenta tutaj również informuje nas o konkretnych działaniach. Minusem korzystania z iTunes w takim aspekcie będzie usunięcie danych.

Jak naprawić telefon, który zawiesza się przy włączaniu?

Zawieszanie się telefonu może być spowodowane wadą tkwiącą bezpośrednio w samym urządzeniu, a konkretnie na płycie głównej. Historia rynku serwisowego pamięta takie sytuacje. Czy znany jest Wam telefon LG G4? Ten popularny flagowiec dość szybko po swojej premierze miewał problemy natury softwarowe. Telefon po wyłączeniu potrafił się uruchamiać ponownie wpadając w zapętlanie systemu. Sam producent przyznał później, że to nie wada oprogramowania, a problem występujący na płycie głównej. Według producenta pewne komponenty są „za luźne”. Naprawa tej wady to najczęściej wymiana płyty głównej lub w miarę możliwości naprawa uszkodzonego mikro – komponentu. Są to już bardziej zaawansowane działania i tutaj bez wiedzy specjalistów się nie obejdzie.

smartfon serwis

Czy tylko płyta główna daje nam odpowiedź na pytanie: Jak naprawić telefon, który zawiesza się przy włączaniu? Oczywiście, że nie. Wadliwe elementy mogą być naprawdę różne: zaczynając od PCB (płyta główna) skończywszy na baterii. Jeśli nasze urządzenie zawiesie się w okresie trwania gwarancji to wiemy, co zrobić. I tu bardzo ważna informacja – jeśli nasze urządzenie było już naprawiane w serwisie producenta to nawet po pierwotnej gwarancji telefon może dalej posiadać gwarancje. Kluczem są przepisy prawa tzw. naprawa istotna. Elementów, które mogą powodować zawieszanie systemu może być nawet przegrzanie płyty głównej. Zdarza się, że zaśmiecamy telefon mnóstwem aplikacjami, które nie pomagają smartfonom. Telefon jest jak komputer i włączanie mnóstwo dodatkowych funkcji może spowodować, że pewnego dnia nasz telefon po prostu odpowiem nam “mam dość” i zawiesi się na etapie włączania. Jeśli problem naszego urządzenia będzie ponad nasze możliwości możemy wyłącznie wybrać serwis telefonów, który pomoże nam rozwiązać problem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!