Kiedy premiera Pop!_OS 20.04? Już 30 kwietnia!

Kiedy premiera Pop!_OS 20.04? Już 30 kwietnia!
Pop!_OS

Pop!_OS to zdecydowanie jedna z ciekawszych dystrybucji Linuxa. Podobnie jak w przypadku Ubuntu, wydanie 20.04 będzie tak zwanym LTS-em, którego wsparcie będzie trwać kilka ładnych lat. Oprócz długiego wsparcia użytkownicy otrzymają również ciekawe nowości. Jakie? Przekonajcie się sami!

Pop!_OS 20.04 ukaże się już 30 kwietnia, a Pop Shell zostaje flagową funkcją

Pop!_OS 20.04 zostanie udostępniony już 30 kwietnia (przyszły czwartek). Twórcy chwalą się wieloma nowościami, jednak zdecydowanie najważniejszą jest Pop Shell. W zasadzie to już o tym dodatku pisałem >>tutaj<<, jednak w skrócie opowiem Wam co to jest. Pop Shell to specjalna wtyczka do środowiska graficznego GNOME, która pozwala nam o wiele lepiej wykorzystać wolną przestrzeń na ekranie. Dzięki temu dodatkowi okna aplikacji układają się w kafelki (stąd nazwa tiling), które możemy przesuwać za pomocą skrótów klawiszowych oraz myszki. Więcej dowiecie się z poniższego filmu.

Kolejną nowością jest wsparcie Flatpaków i Flathub na dzień dobry. To oznacza, że w dedykowanym sklepie z aplikacjami (Pop Shop) znajdziemy programy z Flathub, co daje nam to wygodny dostęp do najnowszych wersji aplikacji. To oczywiście nie oznacza, że nie będziemy mogli korzystać z paczek DEB oraz Aptitude – te funkcje są kluczowymi elementami Pop!_OS i nie zostaną usunięte.

Warto zobaczyć: Tak działa Pop Shell w rzeczywistości

Ponadto dodano takie elementy, jak możliwość wygodnej instalacji Pop!_OS obok innego systemu, lepszą obsługę dla laptopów z hybrydowymi układami graficznymi od AMD, narzędzie Popsicle pozwalające utworzyć bootowalny pendrive z Windows 10, profile zasilania dla komputerów z procesorami innymi niż Intel oraz obsługę Wayland dla instalatora systemowego.

Korzystacie z Pop!_OS? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!