Kupiłeś najbardziej energooszczędną lodówkę? W przyszłym roku straci ten status!

Unia Europejska flaga

Aktualnie najbardziej energooszczędnymi urządzeniami RTV i AGD są te z klasą A+++. Na rynku znajdziemy także dużo sprzętów z oznaczeniami A++ czy A+, a nawet A. Na nadchodzący rok, Unia Europejska przyszykowała zmiany w klasyfikacji, znikną plusy, a najwyższa klasa już nią nie będzie.

Unia Europejska zmienia klasyfikacje energooszczędności

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że w przyszłym roku nastąpią zmiany w klasach energooszczędności wyposażenia każdego domu. Już od 1 marca 2021 roku, w życie zmiana ta wejdzie dla lodówek, zmywarek, pralek, pralko-suszarek, monitorów oraz telewizorów. Z oznaczeń znikną plusiki oraz pojawi się kolejna, siódma klasa. Wówczas A+++ już nie będzie oznaczało najbardziej energooszczędnego produktu. Będzie to już tylko klasa C. Co w takim razie z A++, A+? Pierwsza z nich to będzie klasa E, zaś druga – F oraz G, czyli tymi najniższymi. Wynika z tego prosty fakt, w przyszłym roku możemy wyczekiwać bardziej energooszczędnych produktów. W końcu, aktualnie żaden z nich nie będzie klasyfikował się jako A i B. Od 1 września przyszłego roku zmiany te obejmą także źródła światła.

Kupiłeś najbardziej energooszczędną lodówkę? W przyszłym roku straci ten status!

Jak widzicie na załączonym wyżej obrazku, nie tylko to zmieni się na etykiecie. W prawym górnym rogu pojawi się kod QR, który przekieruje nas do danych technicznych urządzenia z bazy EPREL. Od momentu wejścia w życie tych przepisów, każdy producent sprzętów RTV i AGD będzie zobowiązany do tego, by tam umieszczać szczegółowe informacje na temat swojego produktu. Dodatkowo, poziom emitowanego hałasu również będzie klasyfikowany, 4-stopniowo. Klasa A oznaczać będzie najcichsze urządzenie, zaś D, analogicznie, najgłośniejsze.

Nowe zmiany, które przygotowała Unia Europejska oznaczają, że będzie teraz ciężej o urządzenie, które jest najmniej prądożerne. Nie zmienia to jednak faktu, że wyjdzie to nam, konsumentom, na plus. W końcu, kto by nie chciał, by jego lodówka pobierała jeszcze mniej prądu, co przełoży się na mniejsze rachunki? Ponadto, będziemy mogli poznać więcej szczegółów o danych urządzeniu dzięki EPREL, no a przede wszystkim, dbamy o środowisko.

Co sądzicie o tych zmianach? Dajcie znać w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!