LibreOffice 7.4 już jest! Akurat na powrót do szkoły

LibreOffice 7.4
(fot. LibreOffice)

Długo zapowiadany pakiet biurowy LibreOffice 7.4 właśnie został wydany! Co takiego wprowadza?

LibreOffice 7.4 wydany

Już za kilka dni wrócimy do szkolnych ławek i w ramach zajęć przyda się nam pakiet biurowy. I jak się okazuje, właśnie został wydany LibreOffice 7.4, który wprowadza jeszcze lepsze usprawnienia i mocniejszą kompatybilność z Microsoft Office.

Jak już zapowiadaliśmy jakiś czas temu, LibreOffice 7.4 wprowadza obsługę grafik WebP. To format obrazków, który coraz częściej występuje na stronach internetowych (jak pobierzecie jakiś obrazek z ROOTBLOGa to będzie w tym formacie), a pakiety biurowe czy komunikatory internetowe mają problem z jego poprawnym interpretowaniem. Dlatego też LO wychodzi do przodu. Od teraz możemy swobodnie korzystać z tego formatu grafik w pakiecie biurowym.

Poprawiono także menedżer wtyczek, który zyskał wyszukiwarkę. Writer (czyli taki Word) natomiast od teraz powinien lepiej śledzić zmiany w przypisach. Pokazuje też edytowane listy z oryginalnymi numerami i dodano też nowe ustawienia typograficzne dla myślników. Zostając jeszcze w temacie Writera, to ten zyskał jeszcze lepszą integrację z LanguageTool API. Jest to narzędzie, które naprawdę zaawansowanie analizuje nasze dokumenty pod kątem poprawności językowej. Aplikacja wspiera również język polski.

LibreOffice Calc ma od teraz obsłużyć nawet 16384 kolumn w arkuszach. Widżet AutoSum zyskał więcej funkcji. Impress natomiast (odpowiednik PowerPointa, którego naprawdę polecam, bo jest po prostu świetny) dostał wsparcie dla motywów dokumentów i ich sporej edycji.

Libreoffice
Impress, czyli taki PowerPoint

LibreOffice 7.4 na Windows 10 i Windows 11 zyskał wsparcie dla ciemnego motywu. Dotyczy to również ikon Colibre. Na Linuxie natomiast ciemny motyw zależy od motywu systemowego – jest tutaj też wsparcie dla LibAdwaita i to nawet w wersji 7.3. Ponadto wsparcie dla Microsoft Office ma być jeszcze lepsze, a działanie – jeszcze wydajniejsze.

LibreOffice 7.4 jest darmowy!

Pakiet biurowy LibreOffice to zamiennik Microsoft Office i można pobrać go kompletnie za darmo. Jest to także przykład wolnego i otwartego oprogramowania. LibreOffice 7.4 już można pobrać z oficjalnej strony internetowej na systemy Windows, macOS oraz Linux. Ja sam natomiast czekam na update w Flathub – zapewne pojawi się lada moment.

Źródło: OMG!Ubuntu, Własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!