Polski system MaBoX Linux wydany w wersji 21.05!

mabox linux
Mabox Linux

Świat Linuxa jest bogaty w wiele dystrybucji. Zapewne domyślacie się też, że istnieje kilka OS-ów pochodzących z naszego kraju. Aktualnie można uznać, że tytuł najpopularniejszej polskiej dystrybucji otrzymuje SparkyLinux. Warto jednak też wspomnieć o Mabox Linux.

Mabox Linux, czyli Pingwin prosto z Polski

Mabox Linux bazuje na Manjaro Linux (które z kolei bazuje na Arch Linux) i został stworzony właśnie przez fanów tejże dystrybucji. To jednak nie oznacza, że Mabox to kopia Manjaro. Po pierwsze, polski system wykorzystuje środowisko OpenBox charakteryzujące się lekkością, przejrzystością oraz łatwością konfiguracji. Po drugie, deweloperzy pozbyli się sporej wady Manjaro, czyli zbyt dużej liczby aplikacji początkowych. Mabox oferuje tylko te najbardziej niezbędne, gdzie zdecydowano się na programy niezwykle lekkie i wygodne w używaniu. Po trzecie, polski pingwinek jest naprawdę świetnie dopracowany. Taki zestaw cech sprawia, że system ten będzie działał dobrze nawet na niezbyt wydajnym komputerze. Znajdziemy tutaj również pewne smaczki specjalnie dla Polaków, chociażby skrót do uruchomienia telewizji TVP Polonia.

mabox linux

Przyznam szczerze, że bardzo chętnie korzystałbym z Mabox Linux na swoim komputerze. To, co mi się szczególnie podoba, to zestaw niezwykle lekkich aplikacji oraz proste środowisko graficzne bez zbędnych animacji i ulepszaczy. Mało tego, można nim bardzo wygodnie sterować za pomocą klawiatury (tutaj też spory ukłon dla twórców, bowiem bardzo sprawnie opisali wszelkie skróty klawiszowe, dzięki czemu nauczenie się ich to kwestia kilku dni normalnej pracy). Jedyne co mnie odstrasza to Rolling Release, jednak z tym również można się pogodzić.

Mabox Linux 21.05

Jak sam twórca twierdzi, Mabox Linux 21.05 nie wnosi zbyt wiele, ale warto niektóre zmiany odnotować. Oprócz drobnych poprawek i ulepszeń musimy powiedzieć o usprawnionym zarządzaniu oknami. Oprócz typowego Alt + Tab do przełączania między oknami, od teraz można użyć Ctrl + Shift + Strzałki co pozwala na zmianę skupienia na to okno, na które wskazuje strzałka. Przyda się to zwłaszcza kiedy wykonujemy pracę na wielu oknach na pulpicie. Dodano również przyciąganie za pomocą skrótu Ctrl + LPM. Zmiany trafnie pokazuje poniższe wideo.

Mabox Linux 21.05 możecie pobrać >>stąd<<. Do wyboru są dwie wersje: z Linux Kernel 5.10 oraz ze starszym ale nadal dobrym Linux Kernel 5.4.

Źródło: Mabox Linux blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!