Mabox Linux 21.06 Geralt już jest! To system prosto z Polski

mabox linux
(fot. Mabox Linux)

Świat Linuxa jest bogaty w wiele przeróżnych dystrybucji. Zapewne domyślacie się też, że istnieje kilka OS-ów pochodzących z naszego kraju. Aktualnie można uznać, że tytuł najpopularniejszej polskiej dystrybucji dzierży SparkyLinux. Warto jednak też wspomnieć o Mabox Linux, który właśnie doczekał się aktualizacji do wersji 21.06 Geralt!

Mabox Linux, czyli Pingwin prosto z Polski

Mabox Linux bazuje na Manjaro Linux (które z kolei bazuje na Arch Linux) i został stworzony właśnie przez fanów tejże dystrybucji. To jednak nie oznacza, że Mabox to kopia Manjaro. Po pierwsze, polski system wykorzystuje środowisko OpenBox charakteryzujące się lekkością, przejrzystością oraz łatwością konfiguracji. Po drugie, deweloperzy pozbyli się sporej wady Manjaro, czyli zbyt dużej liczby aplikacji początkowych. Mabox oferuje tylko te najbardziej niezbędne, gdzie zdecydowano się na programy niezwykle lekkie i wygodne w używaniu. Po trzecie, polski pingwinek jest naprawdę świetnie dopracowany. Taki zestaw cech sprawia, że system ten będzie działał dobrze nawet na niezbyt wydajnym komputerze.

Przyznam szczerze, że bardzo chętnie korzystałbym z Mabox Linux na swoim komputerze. To, co mi się szczególnie podoba, to zestaw niezwykle lekkich aplikacji oraz proste środowisko graficzne bez zbędnych animacji i ulepszaczy. Mało tego, można nim bardzo wygodnie sterować za pomocą klawiatury. Jedyne co mnie odstrasza to Rolling Release. Sam teraz używam Fedory i “bycie testerem oprogramowania” może nieco zdenerwować.

Mabox Linux 21.06 “Geralt”

Co nowego w Mabox Linux 21.06? Dodano Command Palette, czyli specjalny schowek, w którym znajdziemy listę skrótów klawiszowych, a także opcję szybkiego dostania się do najważniejszych narzędzi oraz plików konfiguracyjnych. Paletę wywołamy skrótem Super + F1.

Dodano także aplikację DeskMngr (Desk Session Manager), która pozwala na przywrócenie wszystkich otwartych okien – wraz z ich pozycją i wielkością – po np. restarcie systemu. Świetna opcja. Zaimplementowano także DesktopGrid, czyli specjalną siatkę na pulpicie, która ułatwia ustawianie otwartych okien.

mabox linux
ScreenLocker (fot. Mabox Linux)

Ponadto dodano opcję automatycznej zmiany tapety – te są pobierane z wybranego katalogu, a następnie zmieniają się w wyznaczonym odstępie czasu. Ciekawą opcją wydaje się także ScreenLocker, czyli specjalna nakładka, która blokuje ekran i nakłada na niego rozmycie oraz ustawia na środku zegarek. Oczywiście formę możemy zmodyfikować. Przypomina mi PeppermintOS, który oferował coś podobnego. Zmian jest więcej i przeczytacie o nich >>tutaj<<.

Źródło: Mabox Linux Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!