Nowe możliwości w aplikacji mObywatel – kupimy bilety kolejowe

mobywatel bilety

W cyfrowym portfelu na dokumenty, czyli aplikacji mObywatel, pojawiły się nowe wirtualne dokumenty. Ogłoszono, że możemy tam znaleźć bilety sześciu przewoźników kolejowych kupione w serwisach PKP Informatyka, w tym Blikom.pl.

Jak mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,8 miliona Polaków. Tym razem pojawiły się w niej bilety kolejowe, ale wkrótce dojdą kolejne nowości.

„Bilkom – bilety kolejowe” to nowa usługa w naszej aplikacji, dzięki której w telefonie znajdziemy bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka – w serwisach Bilkom.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl. To dostęp do biletów takich przewoźników jak: PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Małopolskie. Dzięki naszej aplikacji, podczas podróży pociągiem, można od teraz nie tylko wylegitymować się podczas kontroli biletów, ale i bilety pokazać.

minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.

Aby móc skorzystać z nowej usługi wystarczy mieć konto w jednym z wymienionych wyżej serwisów. By wyświetlić bilet w mObywatelu, system musi wiedzieć, że opłatę za przejazd wnosi użytkownik aplikacji. W tym celu należy sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Łączenie aplikacji sprowadza się do zeskanowania kodu QR i zaznaczenia zgody na przekazanie danych z biletu do mObywatela. Możecie to zobaczyć na poniższym filmie.

Obecnie system do działania wymaga aktywnego połączenia z internetem. Trwają jednak prace, aby można było pobrać kupiony bilet z mObywatela i zapisać w telefonie.

BILKOM jest obecnie jedynym serwisem sprzedaży biletów kolejowych z możliwością sprzedaży optymalnej oferty w ramach Wspólnego Biletu i Pakietu Podróżnika. Docelowo stanowić będzie platformę technologiczną dla wielu kanałów sprzedaży – nie tylko serwisu www, ale również biletomatów czy kas. Realizacja tych założeń opiera się na integracji danych do tej pory dostępnych w wielu systemach, oferowaniu usług powiązanych z obsługą informacyjną i bezpieczeństwem pasażera na dworcach, w ramach kompleksowej obsługi podróżnych.

Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka sp. z o.o.

W przyszłości, w ramach rozbudowy i integracji systemu Bilkom z przewoźnikami kolejowymi oraz ich systemami sprzedaży, w mObywatelu będzie można przechowywać bilety kupione również u kolejnych przewoźników.

Przy zakupie biletu w BILKOM można skorzystać także z dodatkowych usług kolei funkcjonujących pod marką PKP Mobility, do których zaliczamy parkingi przydworcowe zarządzane przez PKP S.A., a także dostęp do usług współdzielonych – car-sharing, a docelowo także bike-sharing – oraz znajdujące się przy dworcach stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Poprzez integrację i rozwój usług cyfrowych PKP S.A. we współpracy z PKP Informatyka dążą do tego, aby dostarczyć pasażerom i klientom dworców nowy standard obsługi i jakości, zgodny z trendami związanymi z elektromobilnością czy multimodalnością podróży

Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Źródło: gov.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!