mObywatel na równi z dowodem osobistym jeszcze w lipcu

mobywatel
(fot. gov.pl)

Właśnie poznaliśmy konkretną datę, od której aplikacja mObywatel będzie tak samo ważna jak normalny dowód osobisty. Stanie się to jeszcze w lipcu.

mObywatel jako dowód osobisty od 14 lipca

Aplikacja mObywatel to pewnego rodzaju portfel cyfrowy, w którym możemy przechowywać swoje dokumenty. Już od dawna wiedzieliśmy, że cyfrowy dowód osobisty ma być tak samo ważny jak taki zwykły, plastikowy. Jeszcze nie tak dawno temu odpowiednia zgoda została podpisana przez Prezydenta RP. Teraz natomiast Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji, poinformował kiedy się to stanie.

Ustawa o aplikacji mObywatel ma zostać ogłoszona za tydzień, natomiast już od 14 lipca aplikacja mObywatel będzie tak samo ważna jak plastikowy dowód osobisty oraz paszport. To oznacza, że pokazanie takiego dowodu tożsamości będzie na równi ważne z fizycznym dokumentem. Wyjątkiem jednak mają być banki, gdzie mObywatel będzie honorowany dopiero od 1 września 2023.

Janusz Cieszyński na Twitterze
Janusz Cieszyński na Twitterze

Tak naprawdę chodzi o moduł aplikacji mObywatel – mDowód, który to właśnie przechowuje nasz dowód osobisty. Aplikacja mObywatel ma nieco większe możliwości i pozwala na więcej. Co ważne, zmiany te zostaną dodane wraz z mObywatelem 2.0.

mobywatel
(fot. @jciesz)

Biorąc pod uwagę skalę rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce (czy to mowa o klasycznym lub zbliżeniowym BLIKu, czy o Google Pay/Apple Pay), to faktycznie, mObywatel sprawia, że zabieranie portfela czy etui na dokumenty staje się zbędne i sam smartfon będzie wystarczył zarówno do potwierdzenia tożsamości, wieku, jak i do zapłaty za zakupy. A to wszystko jeszcze na początku wakacji!

Źródło: Janusz Cieszyński, Tabletowo

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!