Platforma Moodle zintegruje się z protokołem Matrix!

Moodle

Moodle to popularna platforma dedykowana przede wszystkim szkołom i uczelniom. Jest ona też niezwykle popularna w Polsce. Jak się okazuje, już niedługo zostanie zintegrowana z protokołem Matrix!

Moodle + Matrix

Moodle to pełnoprawna platforma nakierowana na środowiska naukowe. Możemy w niej tworzyć kursy, przypisać do nich studentów, przeprowadzać egzaminy czy rozsyłać materiały oraz prace domowe. Mało tego, w platformę wbudowano również czat, a także opcję blogów. Jest ona szeroko wykorzystywana na świecie, w tym Polsce, gdzie korzysta z niej mnóstwo uniwersytetów i po prostu pod wieloma względami jest niezastąpiona (MS Teams to kompletnie “inna para kaloszy”).

Moodle to również technologia Open Source i każdy może usługę wykorzystywać w zasadzie dowolnie. Deweloperzy chcą jednak lepiej zintegrować się z otwartym środowiskiem dlatego też zapowiedzieli, że prawdopodobnie już w Moodle 4.2 dojdzie do integracji usługi z Matrixem. Co to oznacza?

Matrix czy Matrix.org to otwarty standard do bezpiecznej i zdecentralizowanej komunikacji w czasie rzeczywistym. Możemy porównać to do takiego Messengera, tylko zamiast korzystać z usługi na serwerach Facebooka, mamy ten serwer u siebie. Tak, tworzymy własną instancję nad którą mamy pełną kontrolę – jesteśmy sami sobie administratorami. A z kim możemy rozmawiać? Z innymi osobami, którzy mają swoją instancję Matrixa. Nie musimy rozmawiać z kimś w ramach jednej instancji, a wielu – dlatego też usługa jest zdecentralizowana i tym samym kompletnie inna niż Facebook Messenger, WhatsApp czy nawet Telegram lub Signal.

Moodle Matrix

Matrix to dla Moodle ogromna szansa, aby usługa stała się nie tylko platformą do wymiany danych, ale też do prowadzenia rozmów w czasie rzeczywistym – również tych głosowych. To też mogłoby pomóc nieco ukrócić popularność Teamsa w obszarze edukacji.

Niestety, póki co jest za wcześnie na większe szczegóły, ale jestem niezwykle ciekawy jak to ma działać. Czy mowa tu o opcji integracji z innymi instancjami czy pracy w ramach tej jednej. Więcej dowiemy się pewnie już niedługo.

Źródło: Moodle

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!