Mozilla Thunderbird 91 nareszcie wydany! Klient poczty dawno nie był tak dobry

Thunderbird
Thunderbird 91 w Pop!_OS

Thunderbird to potężne narzędzie, które pozwala nam na wygodne zarządzanie nie tylko skrzynką pocztową, ale też zadaniami i kalendarzami. Już jakiś czas temu Mozilla zaktualizowała aplikację do wersji 91, ale dopiero teraz zostało wydane stosowne uaktualnienie.

Thunderbird 91 już dostępny przez OTA i menedżery pakietów

Mozilla Thunderbird to już dosyć wiekowe, ale dzięki temu doświadczone i niezwykle wygodne narzędzie do obsługi poczty elektronicznej oraz kalendarzy i list zadań. Program jest bardzo dobry, czego dowodem może być fakt, że sam z niego korzystam do zarządzania poczty ROOTBLOG-owej.

Warto zaznaczyć, że Thunderbird bazuje na Firefoxie, jednak jest znacznie rzadziej aktualizowany – wszak nie ma takiej potrzeby i wystarczą same poprawki zabezpieczeń, co zapewnia odsłona ESR (Extended Support Release). Do tej pory był to Firefox 78, jednak teraz postanowiono przeskoczyć na 91.

Thunderbird 91
Thunderbird 91

Nowości zauważmy już zaraz po uruchomieniu, bowiem kompletnie odświeżono Początkową konfigurację. Z tego miejsca możemy wygodnie skonfigurować skrzynki pocztowe, ale także podłączyć się pod kalendarze zdalne CalDAV, podpisy czy listy kontaktów. Możemy także ustawić szyfrowanie.

Zmiany wizualne również są łatwe do zauważenia, czego przykładem może być kalendarz. Dodano także przyciski Redo i Undo usprawniające pracę na wydarzeniach w kalendarzu i w listach zadań. Nie zabrakło wielu innych usprawnień i poprawek zabezpieczeń. Brakuje za to implementacji wyglądu Proton, który pojawił się w Firefoxie 89. Szkoda – Thunderbird zyskałby spory powiew świeżości. Wbudowano za to czytnik plików PDF oraz wsparcie dla serwerów Matrix i Libera Chat.

Thunderbird 91
Thunderbird 91

To, co mnie zadowoliło, to obsługa kontaktów z Outlooka – do tej pory się nie synchronizowały i musiałem je dodawać do programu ręcznie, które następnie przechowywałem lokalnie. Poprawiono także wsparcie dla Gmaila.

Do tej pory mogliśmy instalować Thunderbirda 91, ale tylko w postaci paczki .tar.bz2, co nie jest tak wygodne jak aktualizacja OTA czy poprzez menedżer pakietów. Teraz jednak stosowna aktualizacja została wydana i już możemy normalnie zainstalować Thunderbird 91.2.0. Sam to zrobiłem poprzez Flathub.

Źródło: Mozilla, 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!