Nowy Telegram ma problemy na Androidzie i Linuxie

telegram

Telegram został ostatnio zaktualizowany do nowej wersji, gdzie wprowadzono chociażby statusy emoji. Niestety, na dwóch platformach program powoduje małe problemy.

Telegram z bugami. Jak je naprawić?

Najnowsza aktualizacja Telegrama 9.0 oraz 4.2 kolejno na Androida i desktopa przynosi wiele nowości. Niestety, znalazły się też pewne problemy. Zacznijmy od Androida. Tutaj problem nie jest ogromny. Mianowicie aplikacja zmienia ustawienia wielkości czcionki na 16. Prawdopodobnie dzieje się to jeśli skorzystamy z obracania ekranu. Wtedy nasze własne ustawienie zmienia się właśnie na 16. Błąd został zgłoszony i czekamy na fix.

W przypadku Linuxa problem jest bardziej skomplikowany, ale nie występuje pierwszy raz. Dotyczy on systemów ze środowiskiem graficznym GNOME oraz serwerem wyświetlania Wayland – na przykład nowe Ubuntu, Fedora czy EuroLinux Desktop. Podobnie jak w grudniu, tak i teraz powodem jest próba przeskoczenia z XWayland na Wayland.

Niestety, nadal występuje ten sam problem i błędnie są odczytywane domyślne wartości wielkości kursora. Ten robi się większy jak wjedziemy myszą nad okno Telegrama. Ponadto zniknęła opcja wykorzystywania natywnego paska zadań. Problem wygląda tak jak poniżej.

telegram
Występujący problem jest dokładnie taki sam jak pod koniec 2021 roku/na początku 2022.

Jak to tymczasowo naprawić? Instalujemy Telegrama jako aplikacja flatpak (jeśli już mamy, to przeskakujemy ten krok). Co ważne, należy mieć podpięte repozytorium Flathub.

flatpak install flathub org.telegram.desktop

Następnie wykonujemy “aktualizację” do starszej wersji aplikacji, czyli robimy downgrade. Jest to możliwe dzięki komendzie:

sudo flatpak update --commit=57c03c9a20a7537028ec8c344d52b287f41487a507678f61c0a8cebb4eaf7702 org.telegram.desktop

Następnie blokujemy opcję aktualizacji, tym samym będziemy cały czas korzystać z wersji działającej poprawnie.

sudo flatpak mask org.telegram.desktop
Telegram w GNOME Software

Problem został już zgłoszony i czekamy na wprowadzenie poprawek. Jak się te pojawią, to wystarczy odblokować aktualizacje i wykonać update.

Niestety, nadal to nie jest pora na wprowadzenie natywnej wersji Telegrama dla Wayland, a przynajmniej w przypadku GNOME (na KDE Plasma wszystko działa w porządku).

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!