Overture Maps, czyli jak Microsoft, Linux i inni chcą razem walczyć z Google Maps

Overture Maps, czyli jak Microsoft, Linux i inni chcą razem walczyć z Google Maps
Google Maps

Hegemonia Google Maps może być niebawem wystawiona na próbę. Swoje siły łączy Linux, Microsoft, Meta, i kilka innych gigantów, aby stworzyć alternatywę.

Wyzwanie

Nie jest łatwo podważyć pozycję Google Maps, jako najpopularniejszej aplikacji służącej do nawigacji. Google przez lata rozwijało swój projekt, tworząc nie tylko bardzo dokładne mapy, ale także dodając do nich liczne funkcje dodatkowe. Wszystko to sprawiło, że trudno myśleć o jakiejkolwiek innej aplikacji, a nawet jeśli, to szybko okazuje się, że nie jest na tyle dopracowana, co Google Maps. Sytuacja ta może niebawem się zmienić, za sprawą jednych z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Pośród nich znajdziemy Metę, Linuxa, TomTom, Amazon Web Services, czy Microsoft. Ta ostatnia firma, od dłuższego czasu rzuca śmiałe wyzwania Google, chociażby w kwestii wyszukiwarek, o czym pisaliśmy szerzej TUTAJ.

Open Data

Overture Maps zostało stworzone przez Linux Foundation, które w krótkim oświadczeniu poinformowało o głównych celach i założeniach Overture Maps. Według nich, stworzenie map, które byłyby w stanie nadążyć za ciągle zmieniającym się otoczeniem, jest po prostu niemożliwe dla jednej firmy (chyba że jesteście Google). Dlatego też w swoich fundamentach, Overture Maps ma być aplikacją open data, bazujących na możliwościach wykorzystania ich w różnych innych aplikacjach i platformach. W tym celu Overture Maps chce wykorzystywać wszystkie możliwe urządzenia, które działają dla nas i wokół nas, takie jak: smartwatche, inteligentne systemy samochodowe, urządzenia metaverse i wiele innych.

Źródło: androidpolice.com

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!