PEKA została unowocześniona. Ulga nabije się automatycznie

PEKA

PEKA to Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna. Jest to nośnik informacji o biletach w transporcie publicznym w Poznaniu, a także tani sposób na podróżowanie z wykorzystaniem tak zwanej tPortmonetki, przykładając kartę do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu. Właśnie zakończyły się wielomiesięczne prace nad unowocześnieniem systemu. Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznani, jest to jego nowa era.

Wielomiesięczne, intensywne prace nad unowocześnieniem systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej są już na finiszu. Zostały one podjęte po to, aby PEKA mogła stać się z perspektywy pasażera prostsza i bardziej intuicyjna.

mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu

PEKA będzie się opierać na koncie

Obecnie jedynym nośnikiem biletów okresowych jest karta PEKA. Wkrótce taki bilet będzie można kupić i okazać bez konieczności jej posiadania. Podstawą przebudowanego systemu PEKA zostanie założone konto. Pod względem technologicznym jest to bardzo duża zmiana, polegająca na umożliwieniu zapisywania biletów okresowych online w chmurze, a nie jak dotychczas wyłącznie na karcie. Dzięki temu pojawią się nowe możliwości w zakresie integracji usług. Będzie można z nich korzystać dzięki aplikacji mobilnej, która będzie stanowić identyfikator użytkownika, potwierdzający, że jest on posiadaczem danego konta PEKA, do którego przypisany jest zakupiony bilet okresowy. Klient będzie mógł korzystać równolegle z aplikacji PEKA z biletem okresowym, jak również wyrobić sobie kartę.

Aplikacja PEKA

Prace programistyczne związane ze stworzeniem Aplikacji PEKA dobiegły już końca. Obecnie trwają testy, po których apka pojawi się w Google Play i App Store. Dzięki niej pasażer będzie mógł sprawdzić jakie przysługujące mu ulgi ma zapisane w systemie, kupić bilet okresowy czy przejrzeć swoje konto w systemie PEKA. Do korzystania z tPortmonetki, niezależnie od aplikacji, będzie wciąż potrzebna Karta PEKA.

System Obsługi Pasażerów

Zmiany obejmują również system obsługi pasażerów na stronie internetowej www.peka.poznan.pl. Zostanie on w pełni dostosowany do przeglądarek na urządzeniach mobilnych (w końcu!). Nowa szata graficzna zostanie wdrożona w listopadzie tego roku. Interfejsy systemu PEKA w przeglądarce i aplikacji będą zapewniać spójne i zintegrowane środowisko systemu PEKA.

Bilet okresowy bez aktywacji

Od 3 października nie będzie konieczny transfer biletu okresowego kupionego przez portal PEKA. Po dokonaniu zakupu bilet automatycznie zapisze się na koncie użytkownika w systemie PEKA, a podczas kontroli sprawdzany będzie online.

W przyszłości system PEKA może być rozbudowany o korzystanie z kart płatniczych zamiast kart PEKA, które byłyby obciążane analogicznie do tPortmonetki. Taka modernizacja wymaga jednak daleko idącej przebudowy. Warto jednak wspomnieć, że w poznańskich środkach transportu publicznego, wkrótce będzie można kupić bilet na przejazd za pomocą karty płatniczej, o czym informowaliśmy na naszym portalu.

Chcemy, żeby w przyszłości również była możliwość korzystania z tPortmonetki poprzez powiązanie płatności z kartami zbliżeniowymi. Wówczas klient mógłby przykładać do czytników PEKA kartę bankową lub powiązane z nią urządzenie mobilne. Wymaga to jednak bardzo daleko idącej przebudowy architektury systemu oraz wymiany czytników PEKA we wszystkich pojazdach, co bez pozyskania zewnętrznych środków na tę inwestycję będzie trudne lub wręcz niemożliwe

dodaje Jan Gosiewski
karta PEKA

Automatyczne nabijanie ulgi

Z kolejnej nowości będą mogli korzystać studenci posiadający Elektroniczne Legitymacje Studenckie (ELS) lub Doktoranckie (ELD) aktywowane w systemie PEKA. Już od początku tego roku akademickiego nie będą musieli odwiedzać Punktów Obsługi Klienta ZTM w celu zapisania na ELS lub ELD przedłużenia ważności ulgi studenckiej dla zakupu biletu okresowego. Od 3 października uprawnienie do ulgi studenckiej będzie zapisywane na koncie PEKA automatycznie przy przedłużeniu ważności legitymacji (zapis ulgi w systemie PEKA nastąpi kolejnego dnia po jej wprowadzeniu przez uczelnię). Studenci zyskają podwójnie, ponieważ ulga do biletu okresowego automatycznie zapisze się na ich koncie w systemie PEKA, a kupując bilet przez internet, nie będzie trzeba wykonywać transferu e-biletu. Ułatwienie będzie dotyczyło studentów od II roku wzwyż, którzy już mają ELS lub ELD aktywne w systemie PEKA.

Płatności kartą w pojazdach

ZTM podaje, że finalizowane są przygotowania do startu systemu płatności kartą płatniczą we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej. Dla pasażerów uruchomienie możliwości zakupu biletu w autobusie lub tramwaju to oszczędność czasu i większa wygoda korzystania z transportu publicznego. Z uwagi na ogólnoświatowy kryzys dostaw mikroprocesorów nie udało się dotrzymać wskazywanego wcześniej terminu (wrzesień). Aktualnie przewiduje się, że jego działanie rozpocznie się w drugiej połowie listopada.

Źródło: ztm.poznan.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!