PinePhone KDE to smartfon działający pod kontrolą systemu Plasma Mobile!

PinePhone KDE to smartfon działający pod kontrolą systemu Plasma Mobile!

KDE Project – twórcy odpowiedzialni za chociażby jedno z najlepszych (o ile nie najlepsze) środowisko graficzne w świecie Linuxa, a także za system operacyjny, z którego sam korzystam KDE neon – właśnie pochwalili się współpracą z firmą PINE64. Owocem tego współdziałania jest edycja specjalna smartfona PinePhone!

PinePhone to budżetowy smartfon, który ma pracować w oparciu o alternatywne systemy operacyjne. Jakie? Oczywiście chodzi o normalne dystrybucje Linuxa! Dzięki swojej niskiej cenie pozwolić sobie może na niego niemalże każdy entuzjasta tego typu urządzeń. Co prawda, specyfikacja tego smartfona nie jest najważniejsza, jednak warto się z nią zapoznać.

  • Czterordzeniowy procesor Allwinner A64 Cortex-A53 taktowany zegarem 1,2 GHz i współpracujący z układem graficznym Mali 400 MP2;
  • Wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 5,9 cala i rozdzielczości 1440 x 720 pikseli;
  • 2 gigabajty pamięci RAM i 16 gigabajtów pamięci wbudowanej;
  • Główny aparat 5 megapikseli, kamerka do selfie 2 Mpix;
  • Port USB-C z obsługą ładowania, wysyłania danych oraz obrazu;
  • Kill switches z możliwością wyłączenia WiFi, telefonii komórkowej, USB, głośnika i mikrofonu;
  • Wymienna bateria z Samsunga J7 o pojemności 3000 mAh;
  • Dowolny system operacyjny.

Warto zobaczyć: PinePhone dostanie wysuwaną klawiaturę fizyczną w formie oddzielnego akcesorium

PinePhone KDE Edition

KDE Project właśnie zaprezentował nową edycję specjalną smartfona PinePhone działającego pod kontrolą systemu Plasma Mobile. OS oferuje podobne technologie, które spotkamy na desktopowym odpowiedniku, jednak zostały one dostosowane pod mniejsze i dotykowe wyświetlacze telefonów. Nie zabrakło obsługi funkcji KDE Connect, dzięki której możemy możemy synchronizować komputer z smartfonem, aplikacji Okular pozwalającej na wygodne przeglądanie dokumentów czy VVave do słuchania muzyki. System oferuje wiele aplikacji stworzonych z wykorzystaniem frameworku Maui Project.

Co ciekawe, podłączając PinePhone KDE do większego ekranu otrzymujemy dostęp do desktopowej, pełnej wersji środowiska KDE Plasma. Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że jest to świetne rozwiązanie. Tym bardziej, że Plasma świetnie sprawdza się na mniej wydajnych sprzętach, czego przykładem może być laptop Pinebook Pro z procesorem ARM.

Podobnie jak w przypadku innych edycji smartfona, tak i PinePhone KDE kosztuje niewiele. Za model z 2 GB RAM przyjdzie nam zapłacić 149 USD (około 565 złotych), a za wariant z 3 GB RAM i dockiem USB typu C – 199 USD (około 755 złotych). Telefon trafi do przedsprzedaży już 1 grudnia bieżącego roku.

Co myślicie o PinePhone KDE? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!