Premier Morawiecki rozmawiał z Elonem Muskiem. Tesla Gigafactory w Polsce?!

Premier Mateusz Morawiecki
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w tym tygodniu Stany Zjednoczone. Celów wizyty było kilka, ale jednym z nich były spotkania z amerykańskimi inwestorami i przedsiębiorcami. Premier udzielił też wywiadu w programie na antenie Fox Business, w którym przyznał, że rozmawiał z Muskiem.

Polska gruntem pod budowę fabryk Tesli?

Spekulowano o tym odkąd Elon Musk wyraził chęć utworzenia fabryki w Europie. Niedawne rozmowy premiera, o którym mowa w tym wpisie, mogą utwierdzać w przekonaniu, że to właśnie nasz kraj może być gruntem pod nowe Gigafactory. Premier Morawiecki przedstawił dziennikarzowi Fox Business plusy, jakie oferuje Polska gospodarka.

„W Polsce mamy bardzo dobre warunki do prowadzenia biznesu. Niedawno status naszej gospodarki został podniesiony przez FTSE Russel do rangi gospodarki rozwiniętej. Jednocześnie nasza gospodarka charakteryzuje się wciąż w dużym stopniu tym, czym gospodarki rozwijające się: bardzo dynamicznym otoczeniem biznesowym, stosunkowo niskimi podatkami oraz utalentowaną kadrą pracowniczą.” – powiedział premier.

Premier w wywiadzie zapewniał również, że Polska inwestuje mocno w elektromobilność. Można się tu poniekąd zgodzić, albowiem pojazdy komunikacji publicznej rzeczywiście są u nas dość czyste. Nie powiedziałbym jednak, że Polska inwestuje w samochody elektryczne. Chyba, że premier miał na myśli projekt spółki EMP, który realnie jest w powijakach…

„Poczyniliśmy znaczne inwestycje w elektromobilność, samochody elektryczne, czyste autobusy, czyste pociągi i sztuczną inteligencje.” – powiedział premier Morawiecki.

Zobacz też: Tesla Model Y oficjalnie! Siedmioosobowy SUV który rozpędzi się w 3,7 s do 100 km/h

Dodał też, że nasz kraj staje się Doliną Krzemową w Unii Europejskiej. Cóż, moim zdaniem to słowa trochę nad wyrost, bo fakt, nasz kraj zdecydowanie rozwija się w szybkim tempie, ale póki co nie powinno być mowy o takich porównaniach. Właśnie to wszystko miałoby przyciągnąć firmę Muska do Polski. Ale nie tylko Tesla może wejść na nasz rynek, premier rozmawiał również z innymi inwestorami.

„My chcemy przyciągać kapitał amerykański na nowoczesne inwestycje, bo to się przekłada na wysokopłatne miejsca pracy. To jest część planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, więc to jest jeden z głównych powodów mojej półtoradniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych” – powiedział premier dla Polskiej Agencji Prasowej.

Całą rozmowę premiera w stacji Fox Business możecie zobaczyć poniżej.

Jednak to budowy Gigafactory w Europie jest jeszcze długa droga

Tesla Gigafactory z lotu ptaka
Tesla Gigafactory z lotu ptaka, fot. Planet Labs, Inc.

Oprócz nas, inne kraje gdzie takowa mogłaby powstać to Czechy, Węgry, Niemcy czy Holandia, która właściwie ma już jedną, niewielką fabrykę, gdzie składane są auta. Mimo wszystko to dopiero początek rozmów premiera z Elonem Muskiem, więc nie ma co się zbytnio emocjonować. Jednak cień nadziei daje to, że Tesla ma już w naszym kraju zarejestrowaną spółkę, o czym pisałem na początku tego roku.

Zdj. tytułowe Adam Guz / KPRM

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!