Przesyłki polecone na Poczcie Polskiej odbierzemy przy użyciu aplikacji mObywatel

mobywatel 2

Aplikacja mObywatel zyskała zupełnie nowe zastosowanie. Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Cyfryzacji od wczoraj, 23 kwietnia, dzięki niej możemy potwierdzić swoją tożsamość przy odbiorze przesyłek poleconych w placówkach pocztowych.

Cyfrowa tożsamość w aplikacji mObywatel

Do tej pory odebranie przesyłek przy pomocy aplikacji mObywatel nie było możliwe. Teraz Minister Infrastruktury postanowił jednak zmienić rozporządzenie, które reguluje te kwestie i sprawić, że odbiór przesyłek poleconych będzie możliwy jedynie przy pomocy smartfona. Z własnego doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że dowód osobisty czy inny dokument państwowy nie zawsze był mi potrzebny aby pracownik Poczty Polskiej wydał zaadresowany do mnie list czy paczkę poleconą. Niemniej jednak nowa funkcjonalność w aplikacji mObywatel wydaje się wyjątkowo sensowna. Aby odebrać przesyłkę użytkownik musi posiadać założony Profil Zaufany.

mobywatel 1

W aplikacji znajdziemy dokładnie te same dane co w dowodzie osobistym czyli imię i nazwisko użytkownika, zdjęcie, datę urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu oraz informację o tym kto wydał dowód osobisty. mObywatel nadal nie pozwoli nam na potwierdzenie tożsamości w sądzie, u notariusza czy nie zastąpi dowodu osobistego za granicą, ale funkcjonalność aplikacji ma być stale rozwijana.

Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne, by również tam można używać aplikacji mObywatel do potwierdzania tożsamości.

– powiedział szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz też: Huawei jest gotowy na wprowadzenie 5G. Pozostaje czekać na lokalne regulacje!

mObywatel ma być aplikacją, z której użytkownicy będą chcieli korzystać

mTożsamość nie jest jedynym zastosowaniem aplikacji. Już teraz uczniowie posiadający smartfon z Androidem mogą dodać do niej swoją legitymację szkolną. W najbliższej przyszłości z mLegitymacji będą mogli korzystać także wszyscy studenci polskich uczelni. Kolejnym krokiem ma być stworzenie usługi mPojazd. Wtedy w naszym smartfonie będziemy posiadali dokładne odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego naszego samochodu. W erze BLIKa i płatności zbliżeniowych telefonem poprzez moduł NFC aplikacja mObywatel jest kolejnym krokiem do umożliwiania nam poruszania się bez portfela, a co za tym idzie także dokumentów.

Co myślicie o aplikacji mObywatel? Posiadacie Profil Zaufany? Zapraszamy do dyskusji!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!