Szukasz systemu? Sprawdź polski SparkyLinux 2020.08!

sparkylinux-logo
sparkylinux-logo

Jak się okazuje, produkcja polskich dystrybucji Linuxa trwa w najlepsze! Istnieje ich kilka i niektóre z nich aktualnie mają status wręcz tych najlepszych systemów operacyjnych. Jednym z nich jest SparkyLinux, który został zaktualizowany do wersji 2020.08.

SparkyLinux, podobnie jak Ubuntu, bazuje na Debianie. Projekt powstał już w 2011 i początkowo był remixem Ubuntu kryjącym się pod nazwą ue17r (Ubuntu enlightenment17 Remix). W 2012 roku zmieniono bazę na Debiana oraz nazwę OS-a. Aktualnie wyróżnia go spory wybór środowisk graficznych, bowiem możemy zdecydować się na Xfce, LXQt, Enlightenment, KDE Plasma, MATE, Openbox, a także Budgie. System ten jest ceniony na całym świecie za lekkość oraz świetną prędkość działania. Oczywiście ten polski OS jest całkowicie darmowy i może zostać pobrany przez każdego z nas.

Warto przeczytać: MaBoX Linux, czyli Pingwinek prosto z Polski

SparkyLinux 2020.08

Nowa wersja SparkyLinux to przede wszystkim uaktualnione jądro Linuxa – od teraz system wykorzystuje dosyć świeże 5.7.10. Ponadto dodano GCC 10 (GNU Compiler Collection) oraz qt5ct (dotyczy wersji niekorzystających ze środowiska zbudowanego na bazie Qt). Zaimplementowano także specjalne narzędzia takie jak Memory Test oraz Hardware Detection Utility, które pozwalają lepiej sprawdzić, czy sprzęt użytkownika jest w pełni wspierany przez system.

SparkyLinux

Oczywiście nie zabrakło najnowszych wersji aplikacji początkowych! Dlatego też w SparkyLinux 2020.08 znajdziemy przeglądarkę Firefox 79, pakiet biurowy LibreOffice 7.0 RC2, odtwarzacz multimedialny VLC 3.0.11, a także klienta poczty elektronicznej Thunderbird 68.11.0. Polski Linux od teraz jest dostępny również z nieco nowszymi środowiskami graficznymi. Dlatego też do wyboru mamy Xfce 4.14, MATE 1.24.1 oraz LXQt 0.14.1. Tak jak wspomniałem wcześniej, SparkyLinux wychodzi w wielu odsłonach z przeróżnymi interfejsami.

SparkyLinux możecie pobrać >>stąd<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!