SparkyLinux 2020.09 już jest. Lista nowości jest zadziwiająco krótka

sparkylinux-logo
sparkylinux-logo

Zaledwie dwa tygodnie temu informowałem Was o publikacji systemu SparkyLinux w wersji 2020.08. Jak się jednak okazuje, twórcy właśnie wydali nową odsłonę oznaczoną jako 2020.09.

SparkyLinux, podobnie jak Ubuntu, bazuje na Debianie. Projekt powstał już w 2011 i początkowo był remixem Ubuntu kryjącym się pod nazwą ue17r (Ubuntu enlightenment17 Remix). W 2012 roku zmieniono bazę na Debiana oraz nazwę OS-a. Aktualnie wyróżnia go spory wybór środowisk graficznych, bowiem możemy zdecydować się na Xfce, LXQt, Enlightenment, KDE Plasma, MATE, Openbox, a także Budgie. System ten jest ceniony na całym świecie za lekkość oraz świetną prędkość działania. Oczywiście ten polski OS jest całkowicie darmowy i może zostać pobrany przez każdego z nas.

Warto zobaczyć: Szukasz systemu? Sprawdź polski SparkyLinux 2020.08!

SparkyLinux 2020.09

Zaledwie dwa tygodnie po publikacji SparkyLinux 2020.08 twórcy wydali wersję 2020.09. Nie wnosi jednak ona zbyt wiele. Przede wszystkim zaktualizowano jądro do wersji 5.7.10. Muszę jednak przypomnieć, że Linux Kernel 5.7 to jedna z tych wersji, której okres wsparcia jest bardzo krótki i już tydzień temu została ona oznaczona jako EOL (End of Live). Dodatkowo zaktualizowano Firefoxa do wersji 80, a pakiet biurowy LibreOffice do wersji 7.0.1 RC. Ponadto w SparkyLinux 2020.09 rozwiązano problem z zaawansowanym instalatorem.

Warto przeczytać: Koniec dobrej passy. Linux zalicza spory spadek w sierpniu

SparkyLinux 2020.09 został już udostępniony w wielu wersjach, między innymi ze środowiskami graficznymi takimi jak Xfce, MATE, LXQt, a także w wersjach specjalnych jak na przykład Multimedia lub GameOver. Wszystkie potrzebne do instalacji obrazy ISO znajdziecie na >>oficjalnej stronie projektu<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!