Steam Deck: znamy jeszcze więcej szczegółów! Konsola lepsza niż myśleliśmy?

Steam Deck
Steam Deck z uruchomioną grą The Ascent (fot. Linus Tech Tips)

Temat nowej konsoli Steam Deck nie słabnie. Firma Valve zaprosiła dziennikarzy, aby mogli przetestować sprzęt i wydać swoje opinie. Zrobił to również twórca kanału Linus Tech Tips, który odpowiedział na wiele ważnych pytań. Co się dowiedzieliśmy?

Steam Deck

Steam Deck to nowa konsola typu handheld, która oferuje naprawdę dobre podzespoły – dokładnie te same co konsole stacjonarne nowej generacji, ale znacznie okrojone (mowa tu o CPU AMD APU Zen 2 oraz grafice RDNA). Tak, mamy tutaj procesor x86_64, czyli taki sam jak w komputerach stacjonarnych, a to sprawia, że będziemy mogli uruchamiać wszystkie gry jakie mamy w bibliotece Steam. Ponadto konsola pracuje w oparciu o system Linux, dokładnie o dystrybucję SteamOS. Sprzęt można normalnie połączyć z myszą, klawiaturą i monitorem, co sprawi, że otrzymamy komputer stacjonarny z pulpitem KDE Plasma podobnym do Windows 10.

Steam Deck – znamy więcej szczegółów. Konsola będzie lepsza niż myśleliśmy!

Sucha prezentacja i pierwsze materiały zrodziły więcej pytań niż dały nam odpowiedzi. Z tego też powodu Valve zaprosiło dziennikarzy, którzy mogli przez 1,5 godziny pobawić się konsolą. Co się dowiedzieliśmy? Bardzo dużo!

Wszyscy bali się ogromnych rozmiarów konsoli (co potwierdza zdjęcie powyżej) oraz niemałej wagi. Jak się okazuje, po wzięciu sprzętu do dłoni ani nie czuć ogromnej wagi, ani rozmiarów. Co więcej, materiały z których wykonano konsolę są bardzo dobre. Świetnie wypadają też temperatury. Tak, konsola się nagrzewa, jednak na środku – daleko od naszych dłoni, a więc nie będzie nas nic rozgrzewało i irytowało.

Gry również wypadają świetnie. Linus głównie testował grę Doom Eternal, czyli tytuł AAA z 2020 roku i działała ona świetnie. Klatki utrzymywały się na poziomie 60 i wyższym. Co ważne, twórca wyłączył opcję dynamicznej zmiany rozdzielczości, co negatywnie wpływa na wydajność, a i tak liczba klatek na sekundę robi wrażenie. Warto dodać, że będzie można wykorzystywać żyroskop, dzięki czemu sterowanie chociażby w grach FPS będzie znacznie wygodniejsze.

Steam Deck
Steam Deck służy jako komputer PC (fot. IGN)

Na sam koniec Linus podłączył do konsoli swój monitor 4K. Rezultat był oczywisty – na ekranie zobaczyliśmy standardowy pulpit KDE Plasma znany chociażby z KDE neon. Co ważne, ekran konsoli możemy wykorzystywać jako rozszerzenie. To sprawia, że na przykład na monitorze możemy sobie grać, a na ekranie konsoli wyświetlać czat czy okno Telegrama, albo przeglądarkę z YouTube’m. Świetna opcja.

Z filmem możecie zapoznać się poniżej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!