SteamOS 3.2 już jest! Steam Deck stał się jeszcze lepszy

Steam Deck
(Fot. Valve)

Valve właśnie oświadczyło, że system SteamOS został wydany w wersji 3.2. Wprowadzono wiele ulepszeń, które uprzyjemniają rozrywkę na Steam Deck.

Steam Deck z SteamOS 3.2. Lepsza praca wentylatorów i nowy ogranicznik FPS

Valve właśnie wydało kolejną aktualizację dla systemu SteamOS. Wnosi ona ogromne nowości, o których warto sobie powiedzieć. Przede wszystkim nowe wartości odświeżania i liczby FPS. Jak wiecie, system pozwala nam z góry ograniczyć liczbę klatek na sekundę, jak i częstotliwość odświeżania obrazu. Jest to ważne, bowiem nakładając ograniczenie możemy znacznie wydłużyć czas pracy na baterii. Do tej pory mogliśmy wybierać pomiędzy 15, 30 a 60 FPS i Hz.

15 to wyjątkowo mało, więc wybór stał pomiędzy 30 a 60 FPS. 30 klatek na sekundę to dobra wartość, jednak są takie gry, gdzie jest to nieco irytujące. 60 klatek na sekundę (ale też Hz) to wartość przyjemna, jednakże obciążająca baterię. Dlatego wprowadzono pewnego rodzaju złoty środek, o który prosiło wielu graczy, a jest to 40.

Liczba FPS-ów ograniczona do 40, jak i częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 40 Hz, to bardzo dobra wartość. Obraz jest o wiele płynniejszy i przyjemniejszy w porównaniu do 30, jednakże konsola nie potrzebuje aż tyle energii, co przy 60. Podobno w Wiedźmina 3 pogramy nawet godzinę dłużej niż w porównaniu do 60 FPS i 60 Hz.

Steam Deck
(fot. Valve)

Kolejna zmiana dotyczy wentylatora. Ten aktualnie reagował mocno agresywnie i nawet podczas pobierania gier uruchamiał się i był dosyć głośny. Jest to nieprzyjemne, ale też drenuje baterie. Dlatego też wentylator teraz ma być inteligentniejszy. Ma zupełnie nową krzywą odpowiedzialną za obroty wentylatora kontrolowaną przez system operacyjny.

Wentylator ma teraz pracować znacznie ciszej, zwłaszcza w sytuacjach niskiego użycia. Co prawda, konsola będzie utrzymywać wyższe temperatury, jednak to pozwala pograć w wygodniejszym środowisku. Zawsze można powrócić do starego trybu pracy – odpowiedni przełącznik znajdziecie w ustawieniach.

SteamOS 3.2 zawiera również więcej opcji wewnętrznej rozdzielczości ekranu dla gier, szybkie formatowanie dla kart microSD i ulepszenia dźwięku. Co ciekawe, głośnik ma by też głośniejszy. Udostępniono również Remote Play Together.

Źródło: Valve

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!