Szyszka, to aplikacja, która ułatwi zmianę nazwy plików!

szyszka

Jeśli ktoś pracuje z wieloma plikami, to wie jak przydatne jest ich dokładne nazywanie. Niestety, gdy mamy wiele plików to ręczna zmiana ich nazwy jest kłopotliwa, monotonna i czasochłonna. Dlatego też warto skorzystać z jakiegoś narzędzia, na przykład z SzyszkI!

Szyszka

Szyszka to prosta (a zarazem potężna) aplikacja, która pozwala nam na szybką zmianę nazwy wielu plików na raz. Wystarczy dodać listę plików, którym chcemy zmienić nazwę, następnie napisać regułę zmiany (wszystkie przykłady reguł są dobrze opisane), a następnie kliknąć w Start Renaming. Proste? Proste! Wygodne? Jeszcze jak!

Aplikacja została napisana w Rust i wykorzystuje graficzne biblioteki GTK. Jest ona zoptymalizowana pod Linux Mint, gdzie tam integruje się z systemowym motywem graficznym. Niestety, na innych dystrybucjach (nawet jeśli ich środowiska są napisane w GTK) motyw nie integruje się, co jest sporym minusem aplikacji, ale według mnie – jedynym minusem. Program jest dostępny również na Windows i macOS.

Ja natomiast z Szyszki korzystać nie będę, bowiem Pop!_OS podobne narzędzie ma już wbudowane, z którego często korzystam. Na innych dystrybucjach natomiast bardzo chętnie korzystałbym z Szyszki.

Skąd nazwa “Szyszka”?

Nazwa brzmi dosyć znajomo. Nic w tym dziwnego, wszak właśnie nazwa wzięła się z języka polskiego, a autorem aplikacji jest Polak Rafał Mikrut. Czemu więc taka nazwa, jeśli program celuje w rynek globalny? To proste! Jest to czysto marketingowy zabieg, który ma zapewnić aplikacji rozpoznawalność. Świetnie wyjaśnił to sam autor:

Szyszka is Polish word which means Pinecone

Why such strange name?

Would you remember another app name like Rename Files Ultra? Probably no. But will you remember name Szyszka? Well… probably also no, but when you heard this name instantly you will think about this app.

Jak zainstalować szyszkę?

Wystarczy wejść na >>tę stronę<< i pobrać odpowiedni plik instalacyjny – na Windowsa, macOS lub Linuxa. Jeśli natomiast masz zainstalowany menedżer pakietów Rusta, to możesz wpisać komendę:

cargo install szyszka

Jak Wam się podoba Szyszka? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!