Tani smartfon z Linuxem – PinePhone – na kolejnym nagraniu

Tani smartfon z Linuxem - PinePhone - na kolejnym nagraniu

Temat smartfonów z alternatywnymi systemami operacyjnymi stał się całkiem nośny. Do największych projektów bez wątpienia należy Librem 5, czyli telefon z PureOS, którego cena wynosi 699 dolarów amerykańskim. Innym, równie ciekawym projektem jest PinePhone, który przede wszystkim ma być tani.

PinePhone od Pine64

Pine64, firma znana z produkcji ultratanich laptopów, pracuje nad smartfonem i tabletem z Linuxem. Domyślnie urządzenia te mają pracować na systemie KDE Neon, który korzysta ze środowiska graficznego KDE Plasma i bazuje na Ubuntu. PinePhone ma cechować się naprawdę niską ceną, co znacznie odróżni go od produktów Purism i Necunos.

Warto sprawdzić: Tak wygląda PinePhone, czyli tani smartfon z Linuksem

PinePhone mozemy nazwać czegoś na wzór „składaka”. Dlaczego? Twórcy zdecydowali na wykorzystanie ogniwa z urządzenia Samsung Galaxy J7, które charakteryzuje się przede wszystkim niewielką ceną, więc jeśli będziesz potrzebował nowej, to kupisz ją sobie za kilkanaście złotych. Sam smartfon ma bazować na płytce PINE A64 z czterordzeniowym procesorem ARM o taktowaniu 1.2 GHz. Co ciekawe, w urządzeniu znajdziemy 4 dedykowane przyciski, do wyłączenia poszczególnych elementów – WiFi i Bluetooth, modemu, kamer i mikrofonu. Urządzenie ma mieć dosyć długą listę dostępnych systemów, między innymi Lune OS, PostmarketOS, Sailfish OS czy nawet Ubuntu Touch.

Na początku lipca do sieci trafiły nagrania, na których prezentowano PinePhone’a w formie “półnagiej”. Tym razem jeden z deweloperów nagrał film, na którym skręca do kupy wszystkie części prototypu smartfonu. Finalnie otrzymuje on całkiem zgrabne urządzenie. Póki co smartfon działa dosyć kapryśnie, a sam system – w tym przypadku PostmarketOS – nie został zbyt dobrze zoptymalizowany. Pamiętajmy jednak, że jest to prototyp i finalny produkt powinien działać znacznie lepiej.

Warto przeczytać: Pine64 pracuje nad PineTime – tanim smartwatch’em pracującym pod kontrolą Linuxa

Tak jak wspomniałem wyżej, smartfon ten ma być bardzo tanią opcją, bowiem jego cena ma wynosić mniej niż 100 dolarów amerykańskich, czyli około 400 złotych. To sprawia, że niemalży każdy zainteresowany tematem urządzeń mobilnych z Linuxem będzie mógł sobie na niego pozwolić.

Jak Wam się podoba PinePhone? Kupilibyście go w tak niskiej cenie? Dajcie znać w komentarzu!

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!