Thunderbird na Androidzie nie będzie nową aplikacją! Rebranding przejdzie lubiany K-9 Mail

thunderbird
Thunderbird, “jeszcze” aktualne logo

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że Thunderbird ma trafić na Androida. Dzisiaj poznaliśmy szczegóły dotyczące tego jak ma to wyglądać oraz co takiego zostanie zaoferowane.

Mozilla Thunderbird na Androida to będzie przerobiony K-9 Mail

Thunderbird to dosyć stary program pocztowy, który nadal jest szeroko wykorzystywany i po prostu lubiany. Myśleliśmy, że projekt po prostu umiera, ale jednak jakiś czas temu odżył, a nawet dowiedzieliśmy się, że dostaniemy mobilną wersję. Teraz powiedziano jak zostanie to wykonane.

Mozilla nie zamierza budować nowego programu od podstaw. Zamiast tego, dogadali się z twórcami aplikacji K-9 Mail, która jest dostępna na rynku już od dłuższego czasu. Jest to również otwartoźródłowe oprogramowanie, a więc tutaj mamy sporą zbieżność. I plan jest prosty – K-9 Mail stanie się już niedługo Thunderbirdem.

Ale zanim się to stanie, Mozilla wprowadzi mnóstwo poprawek, które przybliżą K-9 do Thunderbirda. Przede wszystkim mowa tu o implementacji konfiguratora skrzynek pocztowych znanego nam z produktu twórców Firefoxa. Ponadto dostaniemy opcję synchronizacji danych pomiędzy wersją mobilną a desktopową Thunderbirda. Pojawi się również wsparcie dla filtrowania wiadomości czy lepsze zarządzanie katalogami.

k-9 Mail
K-9 Mail – logo

Rozbudowa K-9 Mail ma postępować w ciągu najbliższych miesięcy. Zapewne również twórcy będą na bieżąco dzielić się rozwojem prac. Warto też dodać, że istnieją plany zintegrowania Thunderbirda z usługą Firefox Sync dla jeszcze większej wygody korzystania z ekosystemu Mozilli. Ta funkcja ma pojawić się latem 2023 roku. Mówi się także o przygotowaniu Thunderbirda na system iOS, ale tutaj nie podano żadnych szczegółów.

A jeśli już teraz chcecie zapoznać się z bardzo wczesną wersją Thunderbirda na Androida, to po prostu zainstalujcie K-9 Mail. Aplikację znajdziecie zarówno w Sklepie Google Play, jak i w F-Droid.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!