TSMC już pracuje nad procesorami wykonanymi w technologii 2 nm

TSMC już pracuje nad procesorami wykonanymi w technologii 2 nm

Czekacie na jeszcze mocniejsze procesory mobilne? Jeśli tak to na prawdziwy przełom możemy wprawdzie poczekać jeszcze dłuższą chwilę, ale TSMC chwali się, że już rozpoczęło pracę nad układami wykonanymi w 2 nm procesie technologicznym.

Procesory wykonane w 2 nm procesie technologicznym zadebiutują dopiero w 2025 roku

O co tak naprawdę chodzi z tymi procesami technologicznymi przy tworzeniu procesorów mobilnych? Upraszczając – wydajność tych jednostek zależy od liczby wykorzystanych tranzystorów. Procesory wykonane w 2 nm procesie, nad którym właśnie pracę rozpoczęła firma TSMC, będzie w stanie pomieścić aż 3,5 razy więcej tranzystorów niż aktualne flagowe jednostki wykonywane w 7 nm procesie technologicznym. Oczywiście już niejednokrotnie słyszeliśmy o tym, że jeszcze w tym roku na rynek trafią pierwsze procesory wykonane w 5 nm procesie. Bez wątpienia będą one oferować jeszcze większą wydajność i jednocześnie powinny także zapewnić mniejsze zużycie energii, ale na szczegóły dotyczące ich specyfikacji musimy jeszcze poczekać.

TSMC zapowiada, że już w 2021 roku zostanie wyprodukowana pierwsza partia procesorów mobilnych wykonanych w 3 nm procesie technologicznym. Jeśli jednostki te przejdą odpowiednie testy to masowa produkcja rozpocznie się w roku 2022. I to może przenieść wydajność smartfonów na zupełnie nowy, nieznany dotąd poziom. Oczywiście nadal gry czy aplikacje mobilne nie są na tyle wymagające, aby w pełni wykorzystać potencjał mobilnych jednostek, ale do roku 2022 wszystko może się zmienić.

Zobacz także: Facebook tworzy Messenger Rooms. Tworzenie wideokonferencji ze znajomymi może być jeszcze prostsze!

Według TSMC procesory wykonane w 2 nm procesie technologicznym mają zmienić wszystko, ale opracowanie tego procesu technologicznego oraz liczne testy są zarówno trudne jak i niesamowicie czasochłonne. Z tego też powodu na premierę tych jednostek musimy poczekać aż do 2025 roku. Pozostaje nam uzbroić się w jeszcze odrobinę cierpliwości i czekać na kolejne informacje na ten temat!

Co myślicie o nowych informacjach opublikowanych przez TSMC? Czy waszym zdaniem flagowe procesory powinny oferować jeszcze większą wydajność? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!