Co? Ubuntu 21.04 nie dostanie GNOME 40?!

gnome40
Design GNOME 40 (fot. OMG!Ubuntu)

Ubuntu 21.04 pojawi się już niedługo i po dosyć nudnym wydaniu 20.10 liczyliśmy na to, że przyszła aktualizacja wprowadzi wiele nowości i zmian. Niestety, jak się okazuje, Ubuntu 21.04 nie będzie miało nawet GNOME 40.

Ubuntu 21.04 bez GNOME 40

GNOME 40 ma wprowadzić wiele zmian, chociażby przeniesienie docku z aplikacjami na dół oraz poziome wyświetlanie otwartych przestrzeni roboczych. Spodziewaliśmy się więc, że te nowości ujrzymy w przyszłym Ubuntu 21.04, które pojawi się jeszcze pod koniec kwietnia bieżącego roku. Niestety, według najnowszych doniesień – tak się nie stanie.

Twórcy Ubuntu zadeklarowali, że Ubuntu 21.04 nie zaoferuje środowiska graficznego GNOME 40. W zamian za to dostaniemy GNOME 3.38, z którego możemy korzystać chociażby w Ubuntu 20.10. Dlaczego? Wytłumaczenie jest całkiem proste.

gnome40
Design GNOME 40 (fot. OMG!Ubuntu)

GNOME 40 wprowadza wiele zmian pod względem designu, jak i technologii. Bardzo możliwe, że wtyczki i inne moduły wykorzystywane przez Ubuntu mogą nie działać stabilnie na nowym środowisku. Mało tego, nastawienie interfejsu na przewijanie poziome (a nie pionowe jak dotąd) gryzie się ze schematami, które Canonical wykorzystuje od kilku ładnych lat – chociażby mowa tu o wyświetlaniu paska z aplikacjami pionowo na lewej krawędzi ekranu (element ten obecny był jeszcze nawet we wczesnych wersjach Unity).

Kolejnym elementem, którego zabraknie w Ubuntu 21.04 to GTK4. Według Canonical nowa technologia jest niezwykle zaawansowana i daje przeogromne możliwości, ale też wymaga czasu aby móc ją dobrze wykorzystać. A to właśnie chcą twórcy zrobić – świetnie wykorzystać to, co dostają. Mało tego, mogłyby pojawić się ogromne problemy z motywem graficznym Yaru, który mógłby niezbyt dobrze współpracować z GTK4.

Warto przeczytać: GNOME 40 wniesie ogromne zmiany do interfejsu!

Trzeba więc liczyć na to, że GNOME 40 oraz GTK4 zobaczymy w Ubuntu 21.10, które pojawi się w październiku bieżącego roku. Oczywiście po premierze nowej wersji środowiska będziemy mogli spotkać je w innych dystrybucjach, chociażby prawdopodobnie w Fedorze czy Arch Linux.

Z jakiego środowiska graficznego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!