Ubuntu 21.04 domyślnie z Waylandem? To bardzo możliwe!

edge
(fot. Microsoft)

Według ostatnich informacji Ubuntu 21.04 prawdopodobnie nie będzie zbyt innowacyjną odsłoną systemu. Najnowsze doniesienia jednak wskazują na to, że zajdzie jedna ogromna zmiana, a jest to przejście na serwer wyświetlania Wayland!

Wayland to nowoczesny serwer wyświetlania stworzony na systemy typu Linux, który miał zastąpić X11. Wyróżnia go chociażby o wiele szybsze działanie, pasywna kompozycja oraz zwiększone bezpieczeństwo. Słowo “miał” jest tutaj kluczowe, bowiem od 12 lat nadal to się nie stało, a to między innymi za sprawą tego, że wiele środowisk graficznych nie jest dostosowanych pod Wayland. W GNOME Wayland jest dostępny, jednak tylko kilka dystrybucji domyślnie go uruchamia, natomiast Plasma ma w miarę dobrze z nim współpracować dopiero w 2021 roku.

Warto przeczytać: Używasz Linuxa? Czym prędzej zrób aktualizację aby pozbyć się luki bezpieczeństwa!

Ubuntu 21.04 domyślnie z Wayland

Jak mówią najnowsze informacje, Ubuntu 21.04 domyślnie będzie uruchamiać z Waylandem, a nie z Xorg. Jest to bardzo ważne, bowiem zazwyczaj wybór domyślny jest najczęściej wykorzystywany. Mało tego, jeśli Ubuntu zdecyduje się na taki krok, to inne dystrybucje chętnie pójdą tą drogą. Finalnie może doprowadzić to do przyspieszenia implementacji i rozwoju Wayland.

Co ciekawe, nie jest to pierwsze podejście Ubuntu do tego kroku. Kilka lat temu – przy okazji premiery Ubuntu 17.10 (które też było pierwszym wydaniem Ubuntu z GNOME po porzuceniu Unity) – Canonical również ustawiło Wayland jako domyślny serwer wyświetlania. Nie wszystko jednak działało idealnie, przez co już w Ubuntu 18.04 powrócono do Xorg.

Warto zobaczyć: Co? Ubuntu 21.04 nie dostanie GNOME 40?!

Muszę zaznaczyć, że Xorg dalej będzie w systemie. Wayland nie działa idealnie i kompletnie nie współpracuje z grafikami NVIDIA. Dla osób właśnie z takimi układami graficznymi domyślnym wyborem pozostanie X. Oczywiście inni użytkownicy również będą mogli się przełączyć na Xorg. Wybór dokonać można z poziomu ekranu logowania.

Korzystacie z Ubuntu? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!