Android ma się czego bać? Ubuntu Touch OTA-17 zostało wydane!

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Trzeba to przyznać, mobilny Linux naprawdę dynamicznie się rozwija, a ostatnie miesiące to ciągłe ulepszenia i poprawki, które sprawiają, że już niedługo systemy te będą mogły godnie rywalizować z Androidem czy iOS-em. Jednym z takich OS-ów jest Ubuntu Touch, który właśnie otrzymał aktualizację do OTA-17!

Ubuntu Touch

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-17

Największą nowością w OTA-17 jest wprowadzenie wsparcia dla NFC w urządzeniach, które działają dzięki kompatybilności z Androidem 9 – chociażby mowa tu o Pixelu 3a czy Volla Phone. NFC ma posłużyć do komunikacji ze specjalnymi tagami, a także z innymi urządzeniami.

Ubuntu Touch OTA-17 to również poprawki dla lampy błyskowej, focusa, obrotu oraz dla przybliżenia. Ponadto dodano klawiaturę z układem macedońskim, a także poprawiono układy francuski (szwajcarski) oraz angielski dvorak. Z pewnością użytkownicy Ubuntu Touch dostrzegą lepszy czas pracy na baterii oraz ulepszone wibracje.

ubuntu touch
Menu z apilkacjami

Póki co Ubuntu Touch OTA-17 wykorzystuje serwer wyświetlania Mir 1.8.1 oraz jako bazę już leciwe Ubuntu 16.04 Xenial. Jak wiemy, Ubuntu 16.04 nie jest już wspierane. Na szczęście twórcy ciężko pracują nad tym, aby system bazował na najnowszym 20.04 LTS, co zapewni wsparcie na kilka najbliższych lat.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!