Ubuntu Touch zainstalujesz na OnePlus 3/3T i Sony Xperia XZ. Wszystko dzięki aktualizacji OTA-13

Ubuntu Touch
Ubuntu Touch na OnePlus One

Ubuntu Touch to chyba najszybciej rozwijający się mobilny system operacyjny bazujący na Linuxie (oczywiście z pominięciem Androida). OS właśnie doczekał się sporej aktualizacji oznaczonej jako OTA-13, która wnosi wsparcie dla nieco nowszych urządzeń.

UBUNTU TOUCH

Po porzuceniu przez Canonical, dalszym rozwojem Unity8 (a w zasadzie Lomiri) zajmuje się grupa UBports. Unity to bez wątpienia świetne środowisko i bardzo miło je wspominam. Ba! Nadal nie znalazłem innego DE, z którego korzystałoby mi się równie przyjemnie (dlatego tak bardzo cieszy mnie projekt Ubuntu Unity Remix). Dlatego też niezbyt rozumiem dlaczego Canonical porzuciło tak świetny projekt i wróciło do GNOME, na które narzeka wielu użytkowników Linuxa.

Warto przeczytać: Potrzebujesz tani tablet z Linuxem? PineTab może być ciekawym wyborem

Czemu wspominam o Lomiri? No właśnie dawne Unity8 jest środowiskiem graficznym, które występuje w Ubuntu Touch i jest jego wręcz unikatowym elementem. OS ten jest niezwykle nowoczesny i w wielu kategoriach wyprzedza prężnie rozwijane i popularne dzisiaj systemy, czyli Android i iOS. Ubuntu Touch znajdziemy również w tablecie PineTab, o którym pisałem >>tutaj<<.

Ubuntu Touch OTA-13

Największą nowością – przynajmniej według mnie – jest wprowadzenie oficjalnego wsparcia dla kolejnych sprzętów, a dokładnie dla smartfonów OnePlus 3, OnePlus 3T, Sony Xperia X, Xperia X Compact, Xperia X Performance oraz Xperia XZ. Na wszystkich wyżej wymienionych telefonach możemy zainstalować Ubuntu Touch wykonując kilka kliknięć w oficjalnej aplikacji przygotowanej przez UBPorts.

Oczywiście poza rozszerzeniem wsparcia, dodano także ulepszenia do systemu. Wbudowana przeglądarka internetowa Morph od teraz bazuje na najnowszej wersji Chromium, co sprawia, że przeglądanie Internetu jest o 25% szybsze. Dodatkowo od teraz można zaznaczać wybrany tekst dotykiem oraz otwierać w przeglądarce pliki PDF, TXT, IMG oraz MP3. Zmieniono także niektóre ikony oraz dodano możliwość importowania listy kontaktów z plików VCF. Poprawiono także aplikację telefonu oraz umożliwiono nagrywanie audio i wideo wewnątrz komunikatorów internetowych. Dodano także wsparcie dla magnetycznych pokryw ekranu w Nexusach 7 2013, Xperiach X oraz w OnePlusach One.

Ubuntu Touch zainstalujesz na OnePlus 3/3T i Sony Xperia XZ. Wszystko dzięki aktualizacji OTA-13
(fot. UBPorts)

Ubuntu Touch OTA-13 już można instalować na dosyć sporej liczbie urządzeń. Muszę dodać, że miałem okazję testować Ubuntu Touch (więcej dowiecie się z >>tego wpisu<<) i przyznam szczerze, że bardzo polubiłem ten system.

Co myślicie o Ubuntu Touch? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!