Valorant nie działa na Windows 11 – a przynajmniej na niekompatybilnych komputerach

Valorant

Windows 11 zaskoczył nas całkiem ciekawymi wymaganiami sprzętowymi – głównie przez potrzebę posiadania modułu TPM 2.0. Jak się okazuje, tego elementu będą wymagać również gry. Na początek robi to Valorant.

Valorant bez TPM 2.0 nie zadziała na Windowsie 11

Windows 11 zaskoczył nas wymaganiami, które obejmują przede wszystkim 4 GB RAM-u, dwurdzeniowy procesor 64-bit oraz moduł TPM 2.0. Głównie chodzi o ten ostatni element, który stał się standardem dosyć niedawno. Co jednak ważne, Microsoft oficjalnie przyznał, że Windowsa 11 będzie można zainstalować na niekompatybilnych urządzeniach, ale trzeba będzie zrobić to ręcznie – z obrazu iso.

To jednak nie oznacza, że wszystko będzie działać jak najlepiej. Przede wszystkim mogą być problemy z aktualizacjami samego systemu, ale także z działaniem programów – nawet jeśli te nie pochodzą od Microsoftu. Jakiś przykład? Gra Valorant.

Valorant to popularny tytuł firmy Riot Games wykorzystujący system AntiCheat. Jak się okazuje, na Windowsie 11 gra ta wymaga właśnie modułu TPM 2.0 (Trusted Platform Module). To też oznacza, że jeśli macie nieco starszy sprzęt to gra nie zadziała. Powód takiej decyzji? Przede wszystkim TPM 2.0 utrudni cheatowanie.

Póki co, Valorant nie wymaga modułu TPM 2.0 na Windowsie 10, który to wspierany będzie aż do 2025 roku. Niestety, nie wiemy czy Riot Games nie zmieni zdania i moduł TPM 2.0 nie będzie potrzebny właśnie też i na tej wersji systemu Microsoftu. Jeśli wprowadzą te ograniczenie, to sporo osób nie będzie mogło grać w swoją ulubioną grę, co wymusi na nich zakup nowego sprzętu. A to nie jest zbyt proekologiczne.

Źródło: XDA-Developers

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!