Używasz Wallabag? Czekają Cię wielkie zmiany

Wallabag
Wallabag (fot. Kuba Orlik przez Wikimedia)

Twórcy aplikacji Wallabag zapowiedzieli spore zmiany dotyczące wersji i wsparcia. Jak się okazuje, w przyszłości możemy spodziewać się sporych zmian.

Wallabag to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala nam zapisać artykuły i newsy do przeczytania na później. Ponadto cała treść tychże artykułów jest pobierana i możemy ją wyświetlić wewnątrz aplikacji – bez potrzeby odwiedzania danych portali. Jest to zarazem alternatywa dla Pocket i można z niej korzystać w sposób typowy, tworząc konto na wallabag.it lub hostując na własnym serwerze (na przykład za pomocą Yunohost).

Wallabag 3.0 oraz Wallabag 2.6.0

Jak się okazuje, twórcy planują spore zmiany. Otóż wykorzystywany do zbudowania tejże aplikacji framework Symfony traci wsparcie. W zasadzie to Symfony v.3.4.49 w najnowszej wersji Wallabag nie jest rozwijany od 2020, a wsparcie zakończyło się w listopadzie 2021 roku. Dlatego też twórcy zaczęli pracować nad zmianami, aby usunąć przestarzały kod.

Aktualnie Wallabag dostępny w repozytorium pracuje na Symfony v4.4.49, a za niedługo zostanie zaktualizowany do Symfony 5. Wraz z wejściem wersji 5.0, zmieni się też minimalna wersja PHP z 7.4 na 8.0. Ponadto twórcy chcą przejść na Symfony Flex, czyli łatwiejszą w dostosowaniu wersję frameworka.

Twórcy chcieli, aby Wallabag 2.6.0 już oferował wszystkie te nowości. Jednak problemem jest fakt, że nowa edycja Wallabag znacznie zmieni strukturę aplikacji, więc osoby hostujące będą miały problem z aktualizacją. Dlatego też pojawi się Wallabag 3.0.0, z którego skorzystają subskrybenci na wallabag.it oraz administratorzy serwerów.

Wallabag
Wallabag (fot. Wallabag)

Wallabag 3.0.0 ma mieć jeszcze wyższe wymagania. Mowa tu o Symfony 6, PHP 8.1 oraz nowej strukturze katalogów. Natomiast Wallabag 2.6.0 ma pojawić się za kilka dni (lub tygodni) i wniesie Symfony 4.4. oraz mnóstwo poprawek błędów.

Całkiem możliwe, że Wallabag 2.6.0 i Wallabag 3.0.0 będą koegzystować, tak jak to było w przypadku Wallabag 1 oraz 2. Problemem chociażby może być fakt, że Debian 11 będący sercem wielu serwerów (w tym systemu Yunohost 11) oferuje PHP 7.4 a nie PHP 8.0. Sam mam na serwerze Debiana 11, a więc Wallabag V3 powitam dopiero za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy kiedy to twórcy Yunohost przejdą na Debiana 12.

Źródło: Wallabag Blog

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!