Xiaomi zablokuje instalację aplikacji z APK. Odpowiadać za to ma “Pure Mode”

Xiaomi
Xiaomi Mi MIX 2S

Wgrywanie aplikacji spoza oficjalnych źródeł to jedna z kluczowych funkcji Androida. Jak się okazuje, Xiaomi pracuje nad “Pure Mode”, czyli trybem, który to usunie takową możliwość. Ale to nie jest coś złego.

Pure Mode w telefonach Xiaomi zablokuje instalację aplikacji z plików APK

Xiaomi testuje nową funkcję nakładki MIUI o nazwie “Pure Mode”. Krótko mówiąc, jest to specjalny tryb, który blokuje możliwość instalacji aplikacji spoza oficjalnych źródeł, w domyśle: Sklep Google Play. Warto tutaj wspomnieć, że instalacja aplikacji z różnych źródeł, w tym z plików .apk, to jedna z flagowych i kluczowych funkcji Androida, która odróżnia go od iOS i zapewnia użytkownikom sporą swobodę i wolność. Ale nowość wcale nie jest taka zła.

Otóż “Pure Mode” ma być funkcją dodatkową, którą można w każdej chwili zarówno włączyć, jak i wyłączyć. Jest to niezwykle przydatne kiedy to chociażby ze smartfona ma korzystać osoba niezbyt techniczna i po prostu chcemy zadbać o jej bezpieczeństwo. Podczas instalowania aplikacji z alternatywnych miejsc bierzemy 100% odpowiedzialności i musimy ufać źródle tego oprogramowania. Osoba znająca się na temacie zapewne będzie mogła dokonać dobrej oceny, ale to tylko pewien procent całości użytkowników Androida.

xiaomi

Jak twierdzi Xiaomi, 40% pobieranych plików .apk nie przechodzi audytu bezpieczeństwa, a 10% jest rozpoznawane jako niebezpieczne. Co ciekawe, Xiaomi już teraz oferuje własną warstwę zabezpieczeń przy instalacji aplikacji, jednak nie mam pewności czy robi ona cokolwiek innego niż wyświetlanie reklam…

Nie wiemy kiedy i czy w ogóle funkcja “Pure Mode” trafi do nakładki MIUI. Dobrze jakby jednak trafiła, bowiem w wielu przypadkach może okazać się naprawdę przydatna.

Źródło: Android Authority

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!