Zorin OS 15 Lite: taka powinna być lekka dystrybucja Linuxa na słabsze komputery

Zorin OS 15 Lite: taka powinna być lekka dystrybucja Linuxa na słabsze komputery

O Zorin OS na łamach ROOTBLOG-a pisałem już wielokrotnie. W skrócie: jest to bardzo ładna, świetnie rozwinięta dystrybucja Linuxa, która swoim interfejsem nieźle imituje wiele elementów znanych z Windowsa. Niestety, pomimo wielu zalet Zorin jest dosyć ciężkim systemem, przez co nie nadaje się na nieco słabsze jednostki. Z tego też powodu powstał Zorin OS 15 Lite.

Zorin OS to system przyjazny dla początkujących użytkowników Linuksa, który na sam start zawiera przydatnych rzeczy – na przykład środowisko Wine, czy pakiet biurowy LibreOffice. Warto zaznaczyć, że Zorin bazuje na Ubuntu, jednak, jak zapewne się domyślacie, interfejs w niczym nie przypomina ten w systemie od Canonical.

Jakiś czas temu Zorin OS został zaktualizowany do wersji 15. Wtedy też system ten zyskał sporo ciekawych nowości, między innymi automatyczne uruchamianie trybu nocnego czy Zorin Connect.

O aktualizacji do wersji 15. więcej dowiecie się stąd: Zorin OS 15 już jest, czyli co nowego w „Linuxowym Windowsie”?

Zorin OS 15 Lite

Teraz twórcy zaktualizowali swój system w wersji Lite. Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym odsłona ta nie różni się od większego brata. Jednak pod maską jest znacznie więcej różnic, a największą zdecydowanie jest środowisko graficzne, czyli Xfce.

Warto przeczytać: Xfce 4.14 Stable już jest i współpracuje z ekranami HiDPI

Wybierając mniej nowoczesne (ale niekoniecznie gorsze) i znacznie lżejsze środowisko twórcy musieli zrezygnować z kilku udogodnień. Jednak pomimo tych ograniczeń nadal udało się im dodać wiele ciekawych dodatków.

Na początku warto wspomnieć sobie o świetnym wyglądzie tego systemu. Według mnie jest to najładniej wyglądające Xfce. Warto dodać, że jest to Xfce w najnowszej wersji, czyli 4.14. Oczywiście nie zabrakło automatycznego uruchamiania trybu nocnego czy własnego modyfikowania motywów.

Zorin OS 15 Lite: taka powinna być lekka dystrybucja Linuxa na słabsze komputery

Ponadto, Zorin OS 15 Lite to również Linux Kernel w wersji 5.0, domyślnie włączona obsługa Flatpaków, ulepszona obsługa powiadomień, tryb “Nie przeszkadzać” oraz zmiana koloru-akcentu w motywie.

Minimalne wymagania Zorin OS 15 Lite to między innymi jednordzeniowy procesor o taktowaniu 700 MHz, 512 megabajtów RAM-u oraz dysk o pojemności 8 gigabajtów. Intefejs może zostać wyświetlony już na rozdzielczości 640 x 480 pikseli.

Zorin OS 15 Lite jest systemem darmowym i może zostać pobrany >stąd<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!