Strona główna Aktualności 16 kamer w telefonie? Taki patent złożyło właśnie LG

16 kamer w telefonie? Taki patent złożyło właśnie LG

-

Pamiętacie jak opisywałem rzekome zdjęcia z przecieków Meizu Note 8 Plus? Zastanawiałem się wtedy, jak daleko zajdzie trend na większą ilość aparatów. Wspomniany średniak Meizu miał dostać 4 oczka z tyłu, ale to dopiero nic… LG złożyło patent na 16 kamer w telefonie!

Stary LG z podwójnym aparatem

Na wstępie chciałbym przypomnieć, że LG wydało jednego z pierwszych telefonów wyposażonych w więcej niż jedno oczko. LG Optimus 3D miał swoją premierę w lutym 2011 roku. Układ kamer na tylnym panelu przypomina mi ten z iPhone Xs. Dzięki niemu mógł on robić zdjęcia w 3D.

LG Optimus 3D
fot. Wikimedia

Na co LG 16 kamer?

Na wstępie zaznaczmy, że jest to tylko patent, więc nie wiadomo kiedy i czy w ogóle LG wyda taki telefon. Na razie rekordzistą koreańskiego producenta jest jest LG V40 ThinQ z trzema soczewkami z tyłu.

No dobrze, ale po co aż 16 kamer? LG planuje ułożyć je w kwadrat 4 na 4. Każda z nich będzie umieszczona pod innym kątem dzięki czemu powstałe zdjęcia mają być wykonane z różnych perspektyw. Dzięki temu będzie możliwość obróbki zdjęcia po wykonaniu – zmiany kąta widzenia, a nawet obrotu części fotografowanego obiektu. Tym sposobem można też podmienić twarz z innego zdjęcia w przypadku, gdy ktoś zamknął oczy.

Co ciekawe będzie można wybrać czy chce się zrobić zdjęcie wszystkimi aparatami na raz, czy tylko jedną soczewką.

Wydaje mi się, że takie coś nie ma prawa tak idealnie działać. Pomyślcie, aparaty są bardo blisko siebie i praktycznie na jednej płaszczyźnie. Możemy wykonać zdjęcie z lekkim efektem 3D, ale wątpię czy tym sposobem jednocześnie sfotografujemy przedmiot z różnych stron. Wygląda na to, że i tak trzeba będzie manewrować aparatem.

wincyj aparatuf

Interesujące jest lusterko umieszczone pod aparatami. Służy ono do robienia zdjęć selfie tylnym aparatem, który oczywiście będzie lepszy niż przedni. Meizu w takiej sytuacji postanowiło przygotować dodatkowy wyświetlacz, więc dość zabawne jest, że LG może pójść w bardziej budżetowym kierunku.

Co sądzicie o pomyśle LG? Ma szansę wypalić?
Kolejny artykuł znajdziesz poniżej