Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Przechowywanie plików na dyskach twardych w naszych komputerach ma swój limit, którego przekroczenie nie jest możliwe. W zależności od wybranego przez nas dysku jego pojemność może być większa lub mniejsza, ale nie jest nieograniczona. Osoby korzystające z komputerów wiedzą doskonale, jak ważna dla jego poprawnego działania jest odpowiednia przestrzeń. Dlatego też świetnym rozwiązaniem są dyski zewnętrzne, na których możemy przechowywać dowolne pliki.

Do czego może przydać się dysk zewnętrzny?

Dyski zewnętrzne są obecne na rynku od dłuższego czasu i zdążyły znaleźć swoich wielbicieli, ale i zagorzałych przeciwników. Tak naprawdę każda ze stron ma trochę racji, ale też w wielu miejscach się myli. Dyski zewnętrzne to połączenie możliwości klasycznych dysków twardych z możliwościami pendrivów i właśnie to stoi za ich ogromnym sukcesem. Jeśli planujemy kupno nowego komputera, wówczas będzie konieczny transfer plików i danych. Podczas przenoszenia danych ze starego komputera na nowy możemy wykorzystać kilka sposobów, spośród których użycie dysku zewnętrznego wydaje się najlogiczniejsze i chyba najprostsze. Spora część osób korzystających z tych urządzeń traktuje je jednak jako zwykły magazyn na pliki, których nie chce kasować, ale nie chce też, aby niepotrzebnie zajmowały cenną przestrzeń na dyskach twardych. Skopiowanie zdjęć, filmów czy jakichkolwiek innych danych na dysk zewnętrzny i stworzenie z niego swego rodzaju sejfu zabezpieczającego to świetna alternatywa dla chmury, czy odchodzących do lamusa płyt CD/DVD, na których swego czasu każdy chyba wypalał ważne pliki.

Dysk zewnętrzny tak naprawdę znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie i bezpieczne przeniesienie danych z jednego komputera na drugi. Możemy go wykorzystać w pracy, na uczelni lub w domowym zaciszu i tak naprawdę to, w jaki sposób chcemy go wykorzystywać, będzie definiować jaki dysk zewnętrzny powinniśmy wybrać, a prawda jest taka, że jego zastosowania są bardzo liczne.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Źródło: westerndigital.com

Dysk HDD i SSD

Pierwszą i najważniejszą cechą dysku zewnętrznego, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to jego typ. Na rynku obecne są dwa rozwiązania: dysk HDD i dysk SSD. Pierwszy z nich to klasyczne rozwiązanie stosowane w konstrukcji dysków twardych od wielu lat. Sama jego konstrukcja opiera się na wirujących dyskach, nośniku magnetycznym i głowicach elektromagnetycznych. Prędkość obrotowa dysków wynosi 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Więcej obrotów to większa wydajność. Za jego popularnością stoi przystępna cena w stosunku do pojemności, jednak minusem jest podatność na uszkodzenia, stosunkowo głośna praca, ciężar, a także większe zużycie energii elektrycznej.

Dyski SSD to stosunkowo młoda technologia, która rozwija się w bardzo dynamiczny sposób i szturmem zdobywa uznanie wśród użytkowników komputerów. Wszystkie elementy konstrukcyjne tego napędu są nieruchome, co przekłada się na ich dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Największą zaleta dysków SSD jest jednak prędkość zapisu i odczytywania danych. W porównaniu z dyskami HDD jest to kilkadziesiąt razy szybciej. Bardzo istotną cechą tych napędów jest zakres temperatur, w których mogą pracować. Przyjęło się, że poradzą sobie od -25 do nawet +85 stopni Celsjusza bez obawy o gubienie danych. Dyski HDD wystawione na takie warunki nie przetrwają nawet kilku miesięcy, podczas kiedy napędy SSD mogą pracować tak przez długie lata. Niestety napędy tego typu są droższe od tych tradycyjnych, ale ich wydajność znacznie to rekompensuje.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Źródło: Seagate

Pojemność dysków

Kolejną cechą dysków zewnętrznych, która powinna nas interesować to pojemność. Na rynku znajdziemy tak naprawdę dyski oferujące nawet kilkadziesiąt terabajtów przestrzeni, ale są to rozwiązania przemysłowe i nieznajdujące zastosowania dla przeciętnego użytkownika. Tutaj warto wrócić do tematu przeznaczenia dysków zewnętrznych, ponieważ ściśle łączy się to z potrzebną przestrzenią na pliki i dane. W przypadku prostego magazynowania zdjęć i filmów w zupełności wystarczy nam dysk o pojemności 1 lub 2 TB. Możecie być pewni, że taka ilość przestrzeni starczy wam na długie lata. Rozszerzenie pojemności obecnych dysków twardych w komputerze lub konsoli do gier również nie powinno przekroczyć 2 TB. Sytuacje, w których dysk zewnętrzny powinien mieć więcej niż 2 TB, są mniejszością, ale znajdują zastosowanie głównie wśród osób chcących zapisywać na nich pliki gier, filmy w wysokiej rozdzielczości lub planujących tworzenie kopii zapasowych. Na rynku znajdziemy najczęściej takie dyski o pojemności 4 lub 5 TB i właściwie jest to górna granica dla osób indywidualnych.

Interfejs

Ustaliliśmy wcześniej, że ważną cechą dysków zewnętrznych jest prędkość odczytu i zapisywania danych. Największy wpływ na to ma rodzaj interfejsu w dysku. Tutaj po raz kolejny powraca pytanie, o to, do czego będzie nam służyć napęd zewnętrzny. Sprawa jest na szczęście prosta, ponieważ musimy jedynie zdefiniować, czy dysk będziemy przenosić, czy będzie podłączony na stałe do komputera, jako rozszerzenie podstawowych dysków.

W przypadku gdy dysk będziemy zabierać ze sobą do pracy lub szkoły, jedynym sensownym rozwiązaniem jest port USB 3.1, którego przepustowość wynosi do 10 Gb/s. Poprzednia wersja, czyli USB 3.0 pozwalała na „zaledwie” 5 Gb/s. Część z nich wykorzystuje zakończenie typu C, które staje się coraz popularniejsze, głównie dzięki mniejszym rozmiarom i łatwiejszej obsłudze.

Dyski mające pracować jako rozszerzenie dostępnej przestrzenie obecnych dysków w komputerze możemy podłączyć przy pomocy interfejsu eSATA lub FireWire, ale nadal wiele osób preferuje wspomniane wyżej złącze USB. Egzotycznym rozwiązaniem jest natomiast dysk WiFi. Mało kto z niego korzysta, dlatego, że stabilność połączenia nie jest nawet w jednej dziesiątej tak dobra, jak poprzez USB, nie wspominając nawet o prędkości transferu. Dodatkowo wymaga to od nas posiadania karty sieci bezprzewodowej w komputerze, co w przypadku rozwiązań stacjonarnych nie zawsze jest standardem.

Najciekawsze modele

Przejdźmy zatem do konkretów. Jaki dysk HDD będzie najlepszym rozwiązaniem?

Świetnym modelem, z którego sam korzystam jest Seagate Expansion (w wersji 4 TB). Szybkość odczytu i zapisu jest satysfakcjonująca (dzięki USB 3.0), a dysk nie ma problemu z pracą zarówno z komputerami, jak i Smart TV. Jest to budżetowe rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się dla osób planujących korzystanie z dysku sporadycznie i głównie do zapisu plików wideo.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Źródło: Ceneo.pl

W podobnym przedziale cenowym znajdziemy też WD Elements, który w zasadzie nie różni się niczym szczególnym od modelu Seagate.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Źródło: Ceneo.pl

Dyski SSD warte polecenia to na pewno Samsung Portable T7. Jego największą zaletą jest prędkość odczytu i zapisywania. Dysk wykorzystuje w tym celu USB 3.1 i tak naprawdę jest jedną z ciekawszych opcji dostępnych na rynku. Samsung ma tutaj dużą przewagę nad konkurencją, jeśli porównamy cenę ich sprzętu do wydajności.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Źródło: Ceneo.pl

SanDisk Extreme to chyba najlepsze rozwiązanie dla osób, które intensywnie użytkują dysk zewnętrzny i często go przenoszą. Obudowa została dodatkowo wzmocniona, a urządzenie jest zabezpieczone przed dostaniem się do środka wody.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Źródło: Ceneo.pl
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!