Fairphone 3 to smartfon bez Usług Google’a z wyboru

fairphone 3
Fairphone 3

Prywatność w sieci to coraz głośniejszy temat, a jak również wiemy, smartfony zbierają o nas całkiem sporo informacji. Dlatego też są projekty, których zadaniem jest danie nam rozwiązania, które pozwoli nam na zachowanie prywatności. Jednym z nim jest /e/, czyli Android z wyciętymi elementami Google’a. Jak się okazuje, system ten doczekał się swojego własnego urządzenia – Fairphone 3.

O systemie /e/ już pisałem >>tutaj<<. W skrócie: jest to specjalna wersja Androida, w którym nie zobaczycie żadnych elementów związanych z Google. W zamian za to macie ciekawy launcher, kilka autorskich aplikacji i ustawień, no i oczywiście zachowanie prywatności. Niestety, brak Usług Google’a to również pewne problemy o czym ostatnio jest dosyć głośno, a to za sprawą nowych smartfonów Huawei.

Warto przeczytać: Pamiętacie /e/? Właśnie zostało wydane na… laptopa

Fairphone 3, czyli smartfon bez Google z wyboru

Na papierze Fairphone 3 to typowy średniak. Musimy jednak pamiętać, że to nie specyfikacja go wyróżnia, a system. Urządzenie to pracuje w oparciu o /e/ OS, czyli Androida z wyciętymi elementami Google’a. No ale wróćmy do specyfikacji. Jak się ona prezentuje?

  • Wyświetlacz LCD IPS o przekątnej 5,65 cala i rozdzielczości 2160 x 1080 pikseli chroniony szkłem Gorilla 5. generacji;
  • 4 gigabajty pamięci RAM, 64 gigabajty pamięci na pliki;
  • Procesor Qualcomm Snapdragon 632;
  • Główny aparat 12 Mpx, frontowy – 8 Mpx;
  • Obsługa Bluetooth 5.0, 4G LTE, NFC, WiFi 5 GHz;
  • Cechy dodatkowe: Dual-SIM, USB-C, możliwość zwiększenia ilości pamięci kartą Micro SD, możliwość łatwego wyjęcia baterii.

A ile kosztuje Fairphone 5? Cóż, cena nie jest zbyt zachęcająca, bowiem wynosi ona aż 479,90 EUR, co daje około 2265 złotych.

Czy warto kupić Fairphone 3?

Według mnie nie. Fairphone 3 ma przeciętną specyfikację, a kosztuje tyle co eksflagowiec. Muszę zaznaczyć, że sam sprzęt nie oferuje hardware’u związanego z prywatnością – chociażby nie mamy dedykowanych przycisków do odcięcia łączności, nie mówiąc już o własnym procesorze (tak jak ma to miejsce w przypadku Librem 5). Cała otoczka związana z prywatnością związana jest z systemem /e/ OS, który jest dostępny na ponad 90 innych urządzeń z fabrycznie instalowanym Androidem (>>lista<<).

Daleko szukać nie trzeba – na polskim rynku znajdziemy w świetnych cenach takie urządzenia jak OnePlus 7 Pro, Samsung Galaxy S9, Xiaomi Mi 8, Mi MiX 2S, na których spokojnie można zainstalować /e/ OS, a przy tym mieć o wiele lepszy hardware i to oszczędzając kilka stówek.

A Wy co myślicie o Fairphone 3? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!