Fedora 35 zaoferuje ważną funkcję. Chodzi o wytrzymałość baterii

Fedora

Fedora to niezwykle ciekawy system, które jednocześnie oferuje wiele nowości, a zarazem ma pewne braki. Jak się jednak okazuje, Fedora 35 Workstation da możliwość wygodnego zarządzania energią.

Fedora to bardzo ciekawa dystrybucja Linuxa. Jest ona niezależna i rozwijana przez firmę Red Hat. Ponadto oferuje ona najnowsze technologie – chociażby (czysty) GNOME 40 czy Wayland. Z drugiej strony standardowo system nie oferuje wielu ważnych rzeczy (a nawet takich drobnych, jak niektóre podstawowe skróty klawiaturowe), a całe oprogramowanie jest tylko i wyłącznie otwarte (co ma akurat ogromne znaczenie zwłaszcza w środowisku firmowym).

Nigdy z Fedory nie korzystałem i nawet o tym systemie nie myślałem. Aż do końcówki czerwca, kiedy to zainstalowałem Fedorę 34 na Huawei MateBook X Pro 2021. Jak się okazało, system ten jest świetny, szybki i nowoczesny oraz sprawił, że ten laptop stał się o wiele ciekawszy. Ze względu na to, że Pop!_OS 20.10 właśnie dokonał swojego żywota, to Fedorę zainstalowałem również i na mojej głównej maszynie.

Fedora 34
Neofetch

Fedora 35 pozwoli na zmianę profilu baterii

Jak się okazuje, Fedora 35 Workstation zaoferuje narzędzie, które pozwoli na szybką zmianę profilu baterii. Mowa tu o specjalnym demonie, który da do wyboru 3 opcje:

  • Oszczędzanie energii
  • Tryb uśredniony
  • Tryb wyższej wydajności

Z tego co już wiemy, to funkcja ma współpracować co najmniej z laptopami Dell oraz Lenovo. Co ważne, element ten będzie ogólną częścią środowiska GNOME, a więc też powinien trafić do innych dystrybucji. Oczywiście funkcja może mieć ogromny wpływ na to ile nasz laptop jest w stanie pracować na baterii.

Muszę jednak dodać, że takie narzędzie nie jest niczym nowym. Mogliśmy je już dawno ujrzeć w chociażby Windows 10 czy Pop!_OS. Instalując odpowiednie narzędzia firmy Slimbook również mogliśmy uzyskać podobny efekt. Oczywiście i na Fedorze istniało zarządzanie profilami baterii, jednak było to możliwe dzięki aplikacjom trzecim, które kontrolowało się z poziomu konsoli.

Źródło: Phoronix

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!