Pop!_OS 22.04 już zainstalujecie na Raspberry Pi 4!

Raspberry Pi 4 Pop OS

Twórcy Pop!_OS już jakiś czas temu podjęli się wsparcia komputerów Raspberry Pi. Owocem tych prac jest wydanie Pop!_OS 22.04 na Raspberry Pi 4.

Pop_OS 22.04 ląduje na Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 to całkiem wydajny sprzęt, który poradzi sobie z naprawdę wymagającymi zadaniami. To też sprawiło, że niektórzy postanowili na niego wydać nieco cięższe systemy operacyjne. I tak oto na RPi4 zainstalujemy Ubuntu czy teraz Pop!_OS 22.04.

Pop!_OS 22.04 to najnowsze wydanie tego systemu. Bazuje na stabilnej edycji Ubuntu LTS oraz ma wszystko to, co najnowsze. Mowa tu o Linux Kernel 5.16 oraz zestaw specjalnych optymalizacji, które mają uprzyjemnić pracę. Jest też PipeWire do zarządzania dźwiękiem oraz system automatycznych aktualizacji.

Raspberry Pi 4
Raspberry Pi 4

Co ważne, jest tu też obsługa Flatpaków. Ucieszą również motywy – jasny i ciemny. Trzeba natomiast zaznaczyć, że Pop!_OS 22.04 wymaga Raspberry Pi 4 w wersji z minimum 2 GB pamięci RAM lub Raspberry Pi 400. Wersja z 1 GB tutaj po prostu nie będzie wystarczająca. Pop!_OS 22.04 nie jest też wydaniem LTS dla Raspberry Pi.

PopOS
Pop!_OS na Twitterze

Co prawda, Pop!_OS to nieco za ciężki system dla Raspberry Pi 4, ale jest to pewien punkt rozpoczęcia rozwoju tego OS-a na platformy ARM oraz przyszłe i wydajniejsze komputery SBC. Według mnie do Raspberry Pi lepiej nadają się systemy bez środowiska graficznego, gdzie przewidziana jest rola serwera.

Źródło: 9to5Linux

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!