Huawei wypuści własnego Linuxa! Nazywa się openEuler OS

huawei

Ze względu na niemałe problemy, Huawei zaczął pracować nad własnymi systemami operacyjnymi. Już od dawna wiemy o HarmonyOS. Teraz jednak producent ogłosił premierę własnej dystrybucji Linuxa openEuler OS.

Huawei chce się związać z Linuxem. Pomoże dystrybucja openEuler OS

Tak naprawdę, to Huawei eksperymentował z Linuxem na komputerach już jakiś czas temu. Chociażby w Chinach były dostępne w sprzedaży laptopy MateBook z jedną z dystrybucji. Projekt openEuler zrodził się jeszcze w 2019 roku i doczekał się wydania 20.03 LTS. Dla przypomnienia, ma on być otwartą i darmową dystrybucją Linuxa, na którą duży wpływ ma mieć właśnie społeczność. Premiera systemu (a raczej powrót do niego) ma odbyć się już jutro.

openeuler os

Wersja 22.03 zostanie wydany w przyszłym roku (zapewne w marcu) i ma oferować dosyć stary Linux Kernel 5.10. Nad OS-em mają pracować również inni giganci technologiczni, czego wynikiem ma być jednolity i otwarty system. Nie powiedziałbym jednak, że będzie on następcą HarmonyOS. Uważam, że te obydwa systemy będą ze sobą koegzystowały, może nawet jakoś współpracowały.

Już teraz Linux oferuje wiele udogodnień, a gaming staje się coraz lepszy, zwłaszcza teraz jak dodano oficjalne wsparcie dla systemu EAC. Dlatego też Huawei ma ogromną możliwość uniezależnienia od Microsoftu, jako dostawcy Windowsa.

Źródło: GizmoChina

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!