Huawei Mate X zadebiutuje w listopadzie i niezależnie od sytuacji na rynku, telefon będzie miał Androida

huawei mate x (1)

Składany telefon Huawei Mate X zaprezentowany został podczas tegorocznych targów MWC 2019. Premiera jednak nie oznaczała wejście telefonu do sprzedaży, która po nieudanym wprowadzeniu składaka przez Samsunga, została przesunięta na koniec trzeciego kwartału tego roku.

Składany Huawei we wrześniu

Prezes Huawei na rynek Europy Zachodniej podczas wizyty w Nowym Jorku zapowiedział, że składany telefon chińskiego giganta do sprzedaży trafi najpóźniej we wrześniu. Możliwe, że chwilę wcześniej, ale wrzesień to termin pewny.

huawei mate xOznacza to, że telefon do sklepów trafi ponad pół roku po tym, kiedy został oficjalnie zaprezentowany. Powiem Wam szczerze, że nie wiem skąd się wziął ten trend prezentowania sprzętu, który kiedyś trafi do sklepów (jak dobrze pójdzie). Jeszcze 2-3 lata temu premiera oznaczała sklepową dostępność w ciągu kilku dni/tygodni w zależności od rynku, a teraz takie rzeczy…

Zobacz też: Wiadomo, które telefony Huawei otrzymają aktualizację do Androida Q. Jest ich aż 17!

Wracając jednak do głównego wątku, Huawei Mate X pojawi się na tych rynkach, na których dostępna jest łączność 5G. Nie ma więc co liczyć na to, że urządzenie będziemy mogli nabyć w Polsce (a przynajmniej ja się tego nie spodziewam). Model ten jest urządzeniem wyposażonym w moduł obsługujący sieci 5G, w odróżnieniu od Galaxy Folda, który dostępny będzie także w wersji 4G.

huawei mate x

Co ciekawe, choć urządzenie zadebiutuje we wrześniu, to już jest pewne, iż Huawei Mate X pracował będzie pod kontrolą Androida, a nie autorskiego systemu Huawei – Ark OS (lub też HongMeng OS). Wszystko dzięki temu, że urządzenie już zostało zaprezentowane i najprawdopodobniej Chińczycy już zapłacili za odpowiednie licencje, a prawo najprawdopodobniej w tej sytuacji nie może działać wstecz.

Najbliższe miesiące Chińczycy mają pracować nad poprawieniem wyświetlacza P-OLED, by nie pojawiły się problemy, które spowodowały wycofanie składaka Samsunga z rynku. Ciekawi mnie więc teraz kwestia ceny Huawei Mate X. Czy telefon ten będzie kosztował tyle, co podczas premiery na MWC, czyli 2299 €, czy może jednak producent zdecyduje się podnieść wycenę, ze względu na konieczność poprawienia urządzenia?

Co myślicie o Huawei Mate X? Chcielibyście, by ten telefon pojawił się w Polsce?

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!