iPhone i współpraca z Linuxem?! KDE Connect już w App Store!

ipad pro iphone

KDE Connect to cudowne narzędzie, które pozwala na wielopoziomową synchronizację pomiędzy smartfonem z Androidem a komputerem z Linuxem. Już od jakiegoś czasu twórcy zapowiadali, że oprogramowanie pojawi się również na iOS. I teraz właśnie się tak stało!

KDE Connect już na iOS i iPadOS!

KDE Connect to naprawdę przyjemne i ciekawe narzędzie, które ułatwia życie i “po prostu działa”. W skrócie, pozwala nam na szeroką synchronizację danych pomiędzy urządzeniem mobilnym a komputerem z systemem typu Linux. Do tej pory jednak było dostępne tylko dla użytkowników Androida. To się jednak zmienia, bowiem od teraz KDE Connect znajdziemy również w Apple App Store!

Niestety, muszę od razu powiedzieć, że wersja na urządzenia Apple oferuje zaledwie promil funkcji znanych z Androida. Co więc możemy robić?

  • ręczna synchronizacja schowka
  • przesyłanie plików i linków do komputera z każdej aplikacji
  • wykorzystywanie urządzenia mobilnego jako myszki i klawiatury do komputera
  • wykorzystanie urządzenia mobilnego jako pilota do kontrolowania prezentacją
  • uruchamianie komend na komputerze zdalnie z urządzenia mobilnego
  • podgląd poziomu naładowania komputera i vice versa
  • wysłanie komunikatu dźwiękowego na komputer i vice versa

Funkcji jest całkiem sporo, jednak to tylko ułamek. Wersja na Androida chociażby cały czas może działać w tle (dzięki czemu ciągle utrzymywane jest połączenie), pozwala na wyświetlanie powiadomień z telefonu na komputerze (i vice versa), pozwala na kontrolowanie multimediów komputera, na odpisywanie na SMS-y i inne wiadomości, wycisza dźwięki komputera gdy ktoś dzwoni, pozwala zamontować wybrany katalog telefonu, jako dysk sieciowy w komputerze i wiele, wiele więcej.

z KDE Connect na iPadzie korzystam już od dłuższego czasu, bowiem do tej pory było to możliwe w kanale TestFlight. Teraz jednak aplikacja jest dostępna normalnie w App Store. Oprócz braku wielu funkcji, największą bolączką jest brak utrzymywania połączenia w tle (podobno to jest wina Apple). Poza tym, niezwykle cieszę się, że i użytkownicy iOS-a będą mogli skorzystać z KDE Connect, a applowa wersja tej aplikacji wygląda na naprawdę dopracowaną i dobrą.

KDE connect
KDE Connect z iPadem w systemie Linux

KDE Connect znajdziecie w Apple App Store.

Źródło: KDE, własne

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!