Już można instalować Ubuntu 20.04 na WSL

wsl

Windows Subsystem for Linux (w skrócie: WSL) to specjalna funkcja w Windows 10, która pozwala na natywny dostęp do Terminala z wybranej dystrybucji Linuxa. Wraz z premierą Ubuntu 20.04 LTS Canonical wydało aktualizację dla WSL.

Windows Subsystem for Linux (w skócie: WSL), to specjalna usługa, dzięki której w Windowsie 10 możesz uruchomić Linuxa. Tak, funkcja ta jest dostępna już od pewnego czasu i działa naprawdę dobrze. Aby z niej skorzystać wystarczy uruchomić PowerShell jako administrator oraz wpisać poniższą komendę:

Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux

Następnie należy przejść do Microsoft Store i zainstalować wybraną przez nas dystrybucję – do wyboru jest kilka, między innymi Ubuntu, OpenSuse oraz Debian. Dzięki WSL możemy korzystać z linuxowego Terminala nawet na Windowsie, a instalując kilka dodatków jesteśmy w stanie uruchamiać aplikacje z interfejsem graficznym (GUI).

Warto przeczytać: Ubuntu 20.04 Focal Fossa już jest! Co dodano do nowego LTS-a?

Mało tego, Microsoft ciężko pracuje nad nową wersją tego rozwiązania, czyli WSL 2. W odróżnieniu od poprzednika, WSL 2 będzie działać dzięki wirtualizacji. Microsoft zaznacza jednak, że funkcja ta będzie pracować o wiele szybciej i sprawniej niż typowa maszyna wirtualna i co ciekawe – WSL 2 ma być nawet pięć razy szybsze od swojego poprzednika.

Ubuntu 20.04 WSL już jest!

W sklepie z aplikacjami Microsoft Store znalazła się nowa aplikacja. Jest to Ubuntu 20.04 LTS, które daje nam bezpośredni dostęp do Terminala z tego systemu. Nowa wersja niezbyt różni się od swojego poprzednika – jedyne co zauważyłem, to o wiele dłuższe uruchamianie. Niestety, ale dalej nie ma dostępu do głównego menedżera pakietów dla Ubuntu, czyli snappy. To też sprawia, że mam utrudniony dostęp do jednej z najciekawszych aplikacji terminalowych, czyli ncspot – tekstowej wersji odtwarzacza muzyki Spotify.

Już można instalować Ubuntu 20.04 na WSL

Korzystacie z Windows Subsystem for Linux? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!