Kupować tanio czy bezproblemowo? Czasem oszczędność może boleć…

zakupy image

Pewnie większość z nas poszukując swojego wymarzonego smartfona myślała nad tym skąd bierze się (czasem nawet drastyczna) różnica w cenie pomiędzy ofertami na znanej platformie aukcyjnej a dużymi marketami elektrofonicznymi. W dzisiejszym felietonie zaprezentuje kilka najczęstszych “powodów” niskiej ceny.

Porównanie cen smartfona

Na wstępie spójrzmy przykładowo na telefon Xiaomi Mi Mix 3 i jego ceny w dniu publikacji artykułu:

  • Najniższa oferta ze znanego portalu aukcyjnego: 2399 zł
  • Cena na sprawdzonych chińskich portalach: ~1900 zł
  • Oficjalna dystrybucja: 2699 zł

Spora różnica, prawda? Głównie wynika ona z podatków i marży sprzedawców, jednak szczegółowo przedstawię to w następnych punktach.

Dostawa

Nie raz spotkaliśmy się z opisem w aukcji na Allegro (albo w karcie “o mnie”):

Czas dostawy może się wydłużyć w bardzo rzadkich sytuacjach maksymalnie do 30 dni roboczych na skutek czynników zewnętrznych np. święta w Polsce lub w kraju nadania / tranzytowym / docelowym, niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Najczęściej świadczy to o tak zwanym dropshippingu – rola sprzedawcy w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę towaru do klienta. W skrócie mówiąc, płacimy komuś za to, że zamówi on za nas w sklepie typu Gearbest, Banggood. Mówią nam o tym nawet to punkty w regulaminie sprzedającego:

Firma XYZ nie jest właścicielem wystawianych towarów i dokonuje usługi pośrednictwa w zakresie sprzedaży (jako agent Sprzedającego) towarów.

Firma XYZ wystawia fakturę na usługę pośrednictwa w sprzedaży jako Agent sprzedażowy na zlecenie Sprzedającego dla Sprzedającego.(lokalizacja: Szanghaj). Towar fakturuje chiński Sprzedawca.

Niestety sprzedawcy często wybierają najtańszą formę wysyłki co przekłada się na dodatkowe opłaty celne, m.in. VAT (który płaci odbiorca – czyli my).

Klient może zostać obciążony dodatkowymi opłatami celnymi.

Jak to wygląda w przypadku samodzielnego zamówienia z Chin? Według statystyk w dniu publikacji artykułu średni czas dostarczenia paczki poprzez Priority Line wynosi 15 dni. Ale zaraz, co to Priority Line? Jest to forma wysyłki pozwalająca uniknąć wszelkich opłat celnych. Do naszego domu paczka jest dostarczana kurierem. Opisywana forma wysyłki występuje w Gearbest jednak w innych sklepach istnieje ona pod innymi nazwami np. w Banggood – EU Priority Line.

kurier poczta polska

Wracamy do dystrybucji oficjalnej. Zakupu możemy dokonać lokalnie (np. w Mi Store lub większym markecie elektronicznym) albo internetowo. W drugim przypadku towar dostajemy zazwyczaj na drugi dzień roboczy bez żadnych dodatkowych opłat celnych czy innych niespodzianek (paczka nadawana jest z Polski).

Zobacz też: Jaki rodzaj wysyłki z Chin wybrać? Najpopularniejsze przesyłki z chińskich sklepów

Gwarancja

Istotna różnica tkwi w wyrazie “Gwarancja sprzedającego” (sprzedawcy lubią ją nazywać również jako “Gwarancja producenta”), a “Gwarancja dystrybutora“. Przy tej pierwszej opcji temat możemy rozwijać godzinami… od sprzedającego zależy jak rozpatrzy naszą gwarancję i na jakich zasadach. Obowiązuje ona w wielu przypadkach 12 lub 24 miesiące.

Telefon w razie problemów wysyłamy do sprzedawcy w Polsce, a następnie w większości przypadków sprzedawca wysyła go do chińskiego serwisu. Przy pomyślnym rozpatrzeniu gwarancji pozostaje nam czekać kolejny miesiąc na przesyłkę zwrotną z serwisu.

Wielu sprzedawców jednak nie wywiązuje się z tego obowiązku, a w najgorszym wypadku sprzedawca po prostu znika. W takiej sytuacji nie mamy za dużo do gadania, gdyż większość firm dropshippingowych jest zarejestrowana w Anglii (lub innych krajach).

zepsuty smartfon

Jak zatem wygląda proces reklamacji w przypadku opcji “Gwarancja dystrybutora”? Telefon oddajemy np. do lokalnego sklepu x-kom lub Mi Store, po weryfikacji jest on wysyłany do autoryzowanego serwisu w Polsce. Sprzedawca ma 14 dni kalendarzowych na rozpatrzenie gwarancji. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia telefon zostaje naprawiony, wymieniony na nowy lub w rzadkich sytuacjach otrzymujemy pełny zwrot pieniędzy.

Zobacz też: Zakupy za granicą taniej z kartą Revolut [PORADNIK]

Oprogramowanie

Większe z chińskich sklepów typu Gearbeast czy Banggood, sprzedaje telefony Xiaomi w trzech wersjach: Global, International i China. Pierwsza z nich przeznaczona jest na sprzedaż na nasz rynek i najczęściej obsługuje dodatkowe pasma (np. B20). Trzecia zaś przeznaczona jest na sprzedaż w Chinach.

Kupować tanio czy bezproblemowo? Czasem oszczędność może boleć...

Najważniejszą różnicą pomiędzy wersją Global i China jest brak aplikacji Google. W chińskiej wersji nie uświadczymy żadnych aplikacji od amerykańskiego giganta, a główną wyszukiwarką jest tu Bing. Oczywiście w chińskich sklepach były dostępne też wersje z globalnym oprogramowaniem, jednak często były to przerobione przez sprzedawcę urządzenia, które pierwotnie były przeznaczone na rynek chiński.

Telefon z niewiadomej dystrybucji może być narażony na zainstalowane szpiegujące lub złośliwe oprogramowanie czyli tak zwany na wielu polskich forach “syfmiui”.

Zobacz też: TWRP – instalacja i funkcje

Podsumowanie

Wybór dystrybucji jest bardzo indywidualną kwestią, jednak w sytuacji gdy chcemy upolować telefon w jak najniższej cenie dobrym wyborem będzie bezpośredni zakup na chińskich portalach aukcyjnych. Nie dość, że jesteśmy pewni pochodzenia telefonu, ominiemy opłaty celne (np. Priority Line w Gearbest) a do tego zaoszczędzimy kilka złoty. Zawsze możemy upolować kupony na naszym kanale Telegram. W sytuacji, gdy chcemy spać spokojnie najlepszym wyborem będzie zakup z oficjalnej dystrybucji. Możemy być spokojni o gwarancje, wsparcie posprzedażowe czy oprogramowanie telefonu.

Opisane sytuacje są najczęstszymi sztuczkami, jednak musimy pamiętać, iż na portalach aukcyjnych znajdują się również uczciwi sprzedawcy z ofertami godnymi polecenia.

Macie doświadczenia z nieoficjalnymi dystrybucjami?
Podzielcie się wrażeniami w komentarzach

PS. Pamiętajcie o naszych kanałach w aplikacji Telegram:

  1. Kupony, promocje i zniżki – codziennie aktualizowane
  2. Czat dla fanów nowych technologii
Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!