[AKTUALIZACJA] Ogromny sukces: Linux znowu zwiększył swoje udziały!

Linux Logo

Choć z Linuxa korzysta bardzo dużo osób, tak dalej jest mniejszością na rynku. Muszę jednak zaznaczyć, że od kilku miesięcy Pingwinek konsekwentnie wykręca coraz lepsze wyniki. Nie inaczej było również i w czerwcu!

Już w kwietniu bieżącego roku Linux zaliczył wzrost (w stosunku do marca 2020) do 2,87% desktopów na świecie. Można było to jednak uznać za jednorazową sytuację – wszak w kwietniu wyszła nowa wersja LTS-a od Canonical – Ubuntu 20.04. Warto zaznaczyć, że sama premiera tego systemu sprawiła, że stosowanie Ubuntu wzrosło siedmiokrotnie. A jednak w maju Linux nie tylko utrzymał swoją pozycję, ale ponownie poszerzył swoje udziały. Dokładnie to samo stało się również i w czerwcu.

Warto zobaczyć: Archcraft OS to minimalistyczna, piękna i lekka dystrybucja Linuxa

Linux z kolejnym wzrostem w lipcu 2020!

Ubiegły maj Linux zakończył z wynikiem 3,17% udziałów na rynku komputerów osobistych. Czerwiec również okazał się być całkiem udanym miesiącem, bowiem wynik zwiększono do 3,67%. Zastanawialiśmy się więc, co się wydarzy w pierwszym miesiącu wakacji. Najnowsze dane pokazują, że udział Linuxa w rynku światowym zwiększył się aż do 4,75%! Jest to naprawdę imponujący wynik, bowiem wzrost wynosi aż ponad 1%. Na pierwszy rzut oka nie jest to zbyt dużo, jednak w rzeczywistości są to dziesiątki tysięcy nowych sprzętów, które pracują pod kontrolą systemu bazującego na jądrze Linuxa.

Warto przeczytać: Ten jeden prosty trick sprawia, że Firefox na Linuxie działa szybciej!

Co może być powodem takiego wzrostu? Jest to dosyć trudne pytanie i myślę, że ciężko jest podać jednoznaczną odpowiedź. Z pewnością wpływ na to może mieć koniec okresu wsparcia systemu Windows 7, choć to miało miejsce już kilka miesięcy temu. Canonical wydało nowe Ubuntu LTS, co również odbiło się pozytywnie na wynikach. Jednak najczęściej podawanym powodem jest pandemia COVID-19. Ludzie mają więcej czasu wolnego aby przetestować (a nawet żeby się przesiąść) Linuxa, ponadto jest wiele komputerów firmowych z preinstalowanym Windowsem, z których teraz nikt nie korzysta.

Korzystacie z systemu typu Linux? Dajcie znać w komentarzu!

AKTUALIZACJA

Jak się okazuje, pierwotnie udostępnione dane okazały się być błędne. Niestety, Linux w lipcu zaliczył spadek z 3,61% udziałów do 3,57%. Nie ma co się smucić, bowiem możemy uznać, że taki poziom może utrzymać się nieco dłuższą chwilę, a finalnie i tak okres ostatnich kilku miesięcy okazał się dla Linuxa być bardzo korzystny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!