Lipcowe nowości w KDE Plasma to przede wszystkim poprawki błędów

kde plasma
Pulpit KDE Plasma

KDE Plasma to jedno z najszybciej rozwijających się środowisk graficznych, a każda aktualizacja wnosi wiele ciekawych nowości, ulepszeń oraz napraw problemów. Nie tak dawno temu pisałem o tym, jak szybko deweloperzy łatają błędy, dzięki czemu nawet nie zdążyłem się zacząć irytować na system. Tym razem autorzy podzielili się rzeczami, które zawitały w KDE w lipcu!

Z KDE Plasma korzystam na co dzień. Dzieję się tak za sprawą systemu KDE Neon, który wykorzystuje stabilną bazę (Ubuntu 18.04 LTS) oraz zawsze najnowszą wersję środowiska KDE Plasma. To sprawia, że mój komputer działa stabilnie, a zarazem mam dostęp do nowości tworzonych przez deweloperów KDE. Muszę przyznać, że – przynajmniej według mnie – KDE Plasma to najnowocześniejsze środowisko na Linuxa na świecie.

Warto przeczytać: MX Linux od teraz również z KDE Plasma

Co nowego w KDE Plasma?

Deweloperzy KDE Plasma ciągle rozwijają nie tylko sam interfejs, ale również aplikacje oferowane przez KDE Team. Nowości możemy zobaczyć już w Elisa – odtwarzaczu muzycznym. Od teraz możemy sortować muzykę według artystów, albumów oraz rodzajów prosto z menu bocznego, a także dodano pasek postępu na tytule właśnie odtwarzanego utworu. Zmiany dotknęły również ikony tray – od teraz możemy ustawić wyświetlanie ikon w dwóch kolumnach bez względu na grubość paska zadań.

Wielu poprawek doczekał się również menedżer plików Dolphin, a we wcześniej wspomnianym odtwarzaczu Elisa ulepszono skalowanie pod ekrany HiDPI. Ci co korzystają z Wayland także powinni dostrzec wiele napraw błędów i optymalizacji. Ponadto zmiana motywu globalnego zmienia również motyw dla aplikacji wykorzystujących GTK. Emulator terminala Yakuake od teraz dzieli skróty klawiszowe z Konsole, a widget zużycia zasobów wygląda tak jak powinien. Jeśli włączymy podniesienie maksymalnego poziomu głośności, to po przekroczeniu wartości 100% kolor napisów zmieni na pomarańczowy, a jeśli osiągniemy ponad 125% to na czerwony. Poprawiono również kategoryzowanie skrótów klawiszowych w ustawieniach.

Korzystacie z KDE Plasma? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!