Mageia 8 już jest w kanale Beta!

mageia-8

Mageia to jeden z klasyków w świecie dystrybucji Linuxa, którą współtworzą dawni deweloperzy Mandriva Linux. System w końcu doczekał się pierwszej wersji Beta najnowszego wydania Mageia 8!

Mageia

Mageia to niezależna dystrybucja Linuxa (to znaczy nie bazuje na żadnej innej) powstała w 2010 roku. Współtworzą ją dawni deweloperzy systemu Mandriva Linux. Mageia charakteryzuje się stabilnością, łatwością obsługi oraz ma utrzymać wysoki poziom integracji pomiędzy systemem bazowym, pulpitem oraz aplikacjami. Jest to też dosyć rzadko aktualizowany OS, bowiem ostatnie wydanie stabilne (to jest Mageia 7.1) zostało wydane rok temu.

Warto zobaczyć: Bashtop to przepiękny i użyteczny menedżer zadań na systemy Linux i MacOS!

Mageia 8 Beta

Autorzy pracują nad nowym wydaniem systemu oznaczonym jako Mageia 8, które właśnie trafiło do kanału Beta. OS ten oferuje Linux Kernel w wersji 5.7.9, przeglądarkę internetową Firefox 78, Libreoffice 6.4.5 (szkoda, że nie 7.0), a także najnowsze środowisko graficzne KDE Plasma 5.19.3. Oprócz KDE, system jest oferowany z GNOME oraz Xfce w wersjach 64-bit oraz 32-bit (w przypadku architektury 32-bit do wyboru jest tylko Xfce).

Warto przeczytać: Lipcowe nowości w KDE Plasma to przede wszystkim poprawki błędów

Mageia 8 ma być naprawdę sporym wydaniem systemu, które przyniesie wsparcie dla większości sprzętów na rynku. System zaoferować ma również wiele nowoczesnych rozwiązań, chociażby algorytm kompresji Zstd czy F2FS w przypadku urządzeń z procesorami ARM.

Niestety, data wydania wersji stabilnej Mageia 8 nie jest nam znana, jednak to powinno zdarzyć się już niedługo. Póki co, możemy już instalować wersję Beta, gdzie odpowiednie obrazy ISO znajdziecie >>tutaj<<.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!