Strona główna Aktualności MediaTek Helio P90 zatrzęsie światem sztucznej inteligencji

MediaTek Helio P90 zatrzęsie światem sztucznej inteligencji

-

Mediatek odradza się jak feniks z popiołów? Jeszcze za wcześnie, żeby zaryzykować takim stwierdzeniem, ale widać, że tajwańska firma radzi sobie coraz lepiej. Myślę, że Mediatek skupił swoją odbudowę na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest rezygnacja z produkcji procesorów z górnej półki (choć chodzą pogłoski o Helio X40), a drugim praca nad rozwojem sztucznej inteligencji, co wychodzi im coraz lepiej…

Przełomowa sztuczna inteligencja w Helio P90

Już czipy z serii P oznaczone liczbami 23 i 30 radziły sobie całkiem nieźle. Trzeba przyznać, że Helio P60 również  został ciepło zostały przyjęty. Z kolei Mediatek P7- ostatni jednak nie był na tyle mocny, aby trafić do Oppo R17, co opisał Kamil, ale trafił do Realme U1. Wygląda na to, że tajwańczycy skupili się mocno na poprawie wydajności w jeszcze niezaprezentowanym Helio P80, gdyż wiadomo, że trafi on do następnego modelu chińskiego giganta – Oppo R19. To jednak nie wszystko. Nowy Mediatek osiągnął bardzo wysoki wynik i uplasował się na drugim miejscu w teście benchmarkowym SI. Jeśli P80-tka depcze po piętach Qualcommowi, to jaka może być P90-tka? Pamiętajmy, że to wciąż układu z serii średniej.

Nowy układ Helio P90 został ogłoszony na Twitterze. Ma być on jeszcze bardziej wydajny, oraz wyposażony w „przełomową” sztuczną inteligencję. Jestem ciekaw jak mocny układ wyda Mediatek. Czy realnie zagrożą Qualcommowi, tak że odbiorą mu część klientów. Wydaje mi się, że jeszcze nie, ale w przyszłości jest to całkiem prawdopodobne.

AI w telefonie? Właściwie po co?

Producenci prześcigają się w rozwiązaniach AI, ale zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy się co tak naprawdę daje procesor NPU. Ma on kilka zastosowań, o których mogliście już słyszeć, a są to m.in:

  • rozpoznawanie obiektów przed kamerą,
  • szybsze rozpoznawanie twarzy i odblokowywanie telefonu,
  • dobór parametrów podczas fotografowania,
  • inteligentne zarządzanie baterią, optymalizacja zużycia energii,
  • szybsze uruchamianie aplikacji,
  • szybsze tłumaczenie słów.

Dodatkowo taki procesor zużywa mniej energii. Jednym słowem – warto.

Co sądzicie o poczynaniach MediaTeka?
AI w procesorach jest kluczem do sukcesu tego producenta?

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej