To koniec Microsoft Teams na Linux! Ale nie ma co się smucić

Microsoft Teams w GNOME Software
Microsoft Teams w GNOME Software

Nie tak dawno temu Microsoft dumnie szumiał, że Microsoft Teams pojawił się na systemach Linux w odsłonie Preview. Jak się okazuje, to ostatnie dni tej aplikacji i już za 3 miesiące zostanie “ubita”.

Microsoft Teams na systemy Linux umiera, ale nie ma co płakać

Pod koniec 2019 roku informowaliśmy Was, że Microsoft nareszcie wypuścił aplikację Teams na Linuxa. Było to ważne wydarzenie, bowiem wielu użytkowników, zwłaszcza firmowych (w tamtym okresie) pracowało na Linuxie, ale też potrzebowało Teamsa. To był dobry krok MS, bo chwilę po tym wybuchła pandemia i wiele szkół oraz firm zdecydowało się na pracę zdalną poprzez Teams. Zresztą moja uczelnia też nakazała korzystać z tej platformy i tak oto tę aplikację wykorzystywałem na swoim komputerze z Linuxem. Na początku wersję DEB, a później Flatpak.

Aplikacja była gorsza niż odpowiednik na Windowsa. Miało to jednak sens, bowiem była to wersja Preview, a Windows to przecież produkt Microsoftu. Brakowało wielu efektów, udogodnień czy innych funkcji. Ale korzystałem, bo podstawowa funkcjonalność była wystarczająca.

MIcrosoft Teams dla Linux
Microsoft Teams dla Linux

Jak się okazuje, na początku grudnia 2022 aplikacja Microsoft Teams na systemy Linux zostanie wyłączona. Dokładnie po trzech latach istnienia Microsoft zdecydował się na ten krok. Przez następne 90 dni MS będzie informował użytkowników o tym zajściu. Czy to oznacza kłopoty? W zasadzie to wręcz przeciwnie. Desktopowa aplikacja była Electronem, a więc wykorzystywała technologie webowe i do bólu przypominała edycję PWA – ale nią nie była.

W tym samym czasie, kiedy Teams Electron w zasadzie nie dostawał żadnych większych nowości (jedyne co pamiętam, to małą modyfikację motywu kolorystycznego) zauważyłem, że edycja przeglądarkowa działa o wiele sprawniej. Włączała się o wiele szybciej, miała więcej funkcji i ogólnie experience był na wyższym poziomie.

Czemu wspominam o PWA? No dlatego, że Microsoft chce, abyśmy korzystali z edycji PWA. Microsoft Teams uruchomiony bezpośrednio w przeglądarce działa po prostu lepiej i jest na bieżąco aktualizowany. Program uruchomimy w przeglądarkach bazujących na Chromium (to jest Google Chrome, Microsoft Edge, Opera, Brave Browser czy Vivaldi) lub w Firefoxie po zmianie user-agenta.

Mało tego, chromowe przeglądarki pozwalają na utworzenie osobnego okna z Teamsem – wystarczy wejść na stronę teams.microsoft.com, kliknąć w menu, następnie wybrać Więcej narzędzi i tu kliknąć Utwórz skrót. W małym okienku należy zaznaczyć opcję Otwórz jako okno.

PWA ma więcej sensu. Nie wymaga od nas szukania pakietu dobranego do naszej dystrybucji Linuxa. Do tego instalacja jest szybsza, a aplikacja ciągle aktualizowana. Zresztą dosłownie tym samym sposobem skorzystamy z Microsoft Teams w ChromeOS. Wiele osób decyduje się na to na Windowsie. Nie zdziwiłbym się również, jakby Microsoft zrezygnował z prac nad wersją Teamsa dla macOS, aby również przejść na PWA.

Źródło: Reddit

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!